Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

Obrovský úspech zaznamenal v marci na olympiáde z nemeckého jazyka Ružomberčan Richard Juhás. Vyhral celoslovenské kolo vo svojej kategórii a vo veku 16 rokov dosiahol na pomyselný Olymp. Pozoruhodné je, že jeho dvaja súrodenci Zora (12-ročná) a Ján (14-ročný) tiež prešli sitom okresných kôl na víťaznej vlne a sestra to dokonca dotiahla až na celoslovenskú úroveň. A to všetko v tomto roku.

Priblížme si genézu postupov súrodeneckého tria. V okresnom kole, ktoré organizovalo Centrum voľného času Elán v hale T18, Zorka a Richard svoje kategórie vyhrali a Janko skončil v najširšej konkurencii druhý. Z krajského kola v Námestove postúpili na celoslovenské z prvých miest Zorka a Richard. V Bratislave sa potom 27. marca stretli najlepší z jednotlivých krajov, kde už Richard vykročil na stupienok najvyšší. Test pozostával z písomnej časti (počúvanie, čítanie s porozumením, gramatika) a ústnej časti (opis obrázka a otázky poroty, názor na tému).

„Na celoslovenskom kole sa zišla elita. Samozrejme nikto nemal problém s gramatikou či slovnou zásobou. Ale body navyše sa získavali na inom, na pohotovosti, interakcii, všeobecnom prehľade, schopnosti vyjadriť názor, ktorý je podložený a bol to svojím spôsobom tiež test inteligencie,“ povedal R. Juhás.

Sonda do rodiny ukáže, že za úspechom detí je viacero faktorov. Predovšetkým ich k tomuto jazyku prirodzene od detstva vedie mama Jana, ktorá je mimochodom vedúcou Katedry germanistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity.

„Prínosom sú dvojtýždňové letné pobyty v Nemecku, ktoré sme ako rodina absolvovali možno za ostatné roky už päť či šesťkrát. Tam sa deti dostanú do styku s rovesníkmi a živým jazykom. Sú to v podstate nízkonákladové pobyty cez cirkevnú organizáciu. Samozrejme, spoznávali sme vždy aj okolie. Doma sa deti zase ponoria do cudzojazyčného prostredia cez televízne programy či filmy. Osobne doma s deťmi prehodím niekoľko viet denne v nemčine, ale nie je to nič z donútenia, tak možno desať minúť dokopy,“ prezradila mamina. Dodala, že aj keď je nemčina na školách Popoluškou, v úzadí za angličtinou, je jej znalosť konkurenčnou výhodou pre každého mladého človeka vzhľadom na širší región, v ktorom žijeme.

Pripomenieme, že Richard je študentom osemročného gymnázia, kde si pochvaľuje podporu od pani profesorky Mayerovej. Na „céčkovej“ úrovni nemčiny, ktorú momentálne dosahuje, je pre neho náročnosť gymnaziálnych osnov malinou. Ďalšou zaujímavosťou sa pýši Zorka, ktorá postúpila na celoslovenské kolo aj napriek tomu, že sa na domovskej škole ZŠ Zarevúca, nemčinu neučí.

Vyhlásenie výsledkov celoslovenského kola sa uskutočnilo v Primaciálnom paláci. Súťaž sa uskutočnila pod záštitou nemeckej a rakúskej ambasády, Goetheho a Zfa inštitútu. Richard získal množstvo kníh, trojtýždňový pobyt v hosťovskej rodine v nemeckom Hamelne a rodinný výlet na hrad v Rakúsku. Čo ďalej? „Možno v budúcom roku nebude súťažným stropom celoslovenské kolo, ale v hre bude aj postup na celoeurópsku úroveň. Uvidíme,“ dodal Richard.

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.7/2023)

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: