Ružomberský hlas
  • Piatok 13. december 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Liptovská Lúžna
  • Aktuality
  • 24. marec 2023
  • 1432

Z diaľky sa k nám približujú ľudia v sprievode čudesných zvierat. Hádame – sú to kone? Na to sú príliš malé. Poníky? Na to majú zvláštnu stavbu tela. Psy? Príliš huňaté, hovoríme si so smiechom. Medvede asi tiež nie. Zaostrujeme, už sú celkom pri nás, fúúú. Veselú chasu dotvárajú dva exotické tvory, zvané alpaky. Prívetivé vyžarovanie, prítulné, samozrejme využijeme chvíľku na krátky rozhovor s majiteľom a fotenie.

Nie, neboli sme na prechádzke kdesi na pláňach Južnej Ameriky, odkiaľ alpaky pochádzajú. Takéto príjemné stretnutie sa udialo minulý víkend na ceste, ktorá spája Liptovskú Lúžnu so Železným.

Od módy k štrikovaniu. Tieto pre naše zemepisné šírky nevšedné bylinožravce chová v hornej časti Lúžnej pravdepodobne ako jediný v okrese Branislav Šipec. Naša otázka logicky smeruje k dôvodu, prečo tvory našli svoj domov v najdlhšej obci Liptova. „Moja najmladšia dcéra sa venuje móde a alpaka poskytuje azda najkvalitnejšiu vlnu,“ načrtol a pokračoval: „Medzičasom sa dcéra presťahovala do Dánska, ale teraz vie vlnu využiť aj manželka, ktorá z nej štrikuje.“

Poznamenal, že alpaku strihajú raz do roka začiatkom mája, jednak aby jej v lete nebolo teplo, a aj preto aby do zimy znovu zarástla a mala termickú pohodu. „Vlna z alpaky je antialergická, niekoľkonásobne teplejšia ako vlna z ovce, nesmrdí, dobre odvádza vlhkosť. Po ostrihaní nepotrebuje okrem základného umytia žiadne ďalšie úpravy. Je drahá, používa sa napríklad do kvalitného športového oblečenia,“ vysvetlil.

V súčasnosti chová dvoch samcov vo veku deväť mesiacov a takmer trojročného. Mladší Árči váži 20 kilogramov, starší Macko takmer 70. Zaujímavosťou je, že gravidita samice trvá až 12 mesiacov, a vrh vždy len jedného mláďaťa dokáže podľa počasia prispôsobiť až na rozpätie jedného mesiaca. „Inak je to milé, plaché zviera, ktoré sa dá vycvičiť k základným úkonom podobne ako psík. Mám pre ne pri dome výbeh a otvorený prístrešok. Vo vegetačnom období spásajú trávu, celoročne však mám pre nich nachystané seno, popritom ich stravu dopĺňam o vitamínové granule, mrkvu, jablká, nepohrdnú ani lesnými plodmi. Ide o veľmi čistotné tvory, ktoré sa dožívajú zhruba 20 rokov. Na nohách majú vankúšiky, takže vám ani nepodupú záhradu,“ povedal s úsmevom B. Šipec.

Stretnete nás v prírode. Samozrejmosťou sú prechádzky do prírody, okolo Lúžnej sú možnosti prakticky neobmedzené. Chovu sa venuje približne dva roky, hoci na Slovensku je tieto zvieratá ťažko zaobstarať. Väčšie chovy však existujú u susedov v Česku či v Rakúsku. Cena mláďaťa samca začína na 1 500 eurách, samičku si zadovážite od 2 300 eur. Nad rozšírením chovu nateraz neuvažuje.

V ich pôvodnej domovine v krajinách ako Peru, Čile či Bolívia sa alpaky chovajú pre vlnu a mäso, pán Šipec to robí skôr pre radosť. Alpaky sú prospešné aj pre zdravie človeka. „Do istej miery je dotyk s nimi niečo ako hipoterapia s koníkmi. Obrovskú radosť a záujem vzbudzujú alpaky napríklad po príchode do areálu na Železnom, kde sú ihneď stredobodom pozornosti a v obkolesení detí,“ prezradil.

Dodal, že popri alpakách na jeho dvore nájdete aj klasické slovenské udomácnené zvieratá ako zajace, kozy či sliepky. „Žijeme v symbióze s prírodou a verím, že tak trochu aj robíme radosť ľuďom, ktorí nás náhodne stretnú pri prechádzkach v okolí Lúžnej.“

(príspevok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.5/2023)

Vyhľadávanie

Piatok 13. december 2024
0:0:0
Online: