Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Šport
  • 10. marec 2023
  • 576

Namiesto Bratislavy, Trnavy či Žiliny budú Ružomberčania v lige čeliť v najbližších týždňoch Mikulášu, Skalici, Zlatým Moravciam a Michalovciam. V poslednom zápase nadstavbovej časti Fortuna ligy futbalisti MFK podľahli pod Čebraťom Dunajskej Strede 0:1...

Stačil im bod z dvojzápasu proti Žiline a Dunajskej Strede. Zdalo sa to ako ľahké sústo, ale ukázala sa realita a viacero zanedbaných maličkostí z minulosti. Futbalisti MFK namiesto elitnej šestky klesli do skupiny, ktorá bude vo Fortuna lige bojovať, a to doslova, o záchranu.

Ešte predtým, ako sa v krátkosti pozrieme sa samotný duel, skúsme pátrať po dôvodoch, prečo bude Ruža namiesto o titul bojovať o záchranu.

Možno maličkosť, ale futbalisti, tréneri a realizačný tím by namietali. Že ide o dôležitú vec. Ružomberok totiž cez zimnú prestávku nebol v komfortnom prostredí, na sústredení v teple. Teda v podmienkach, ktoré vyspelé tímy využívajú na prípravu v klíme, ktorá zaručuje najlepšie výsledky prípravy z rôznych uhlov pohľadu.

Kým nielen Slovanisti, Trnava, Dunajská Streda, ale aj Michalovce či dokonca Liptovský Mikuláš našli finančné zdroje na sústredenie v teple, Ružomberok nie. Vycestoval len do Maďarska, kde sa zimná príprava s tou napríklad v Turecku vôbec nedá porovnať.

Druhý faktor neúspechu. Regáli. Odišiel z tímu Petra Struhára ako elitný hrotový útočník, reprezentant, hotový strelec v dobrej forme. A namiesto neho neprišla žiadna náhrada. Veľký problém.

Zranení hráči ako Domonkos, Boďa, Kochan, Mojžiš, nemohli ešte zasiahnuť do úvodných jarných kôl. A ani brankárska jednotka Krajčírik. Pre taký tím, akým Ružomberok je, priveľké sústo a veľké oslabenie.

Masla nahradil Zsigmund. Skúsený matador a líder obrany bol zvláštnym spôsobom a pre laickú verejnosť celkom nepochopiteľne zbavený kapitánskej pásky. Namiesto neho prebral túto pozíciu síce veľmi snaživý a obetavý, ale predsa len neskúsený introvert Zsigmund, ktorý evidentne na túto funkciu ešte ani zďaleka nedorástol.

A už k samotnému zápasu proti Dunajskej Strede. Nemôžete, jednoducho – nemôžete – vyhrať duel, v ktorom súper drží loptu takmer 70% stretnutia. A navyše, keď na bránku vystrelíte len raz, opakujem, jeden jediný raz.

Na druhej strane kanonier, aký Ružomberku momentálne bytostne chýba. Krstović. Stačí mu sekunda, mikroskopický priestor a lopta na nohe. Malá kľučka, uvoľnenie, krátky náprah a presná strela. A je z toho gól. Rozhodujúci...

Aj tréner Peter Struhár chválil na druhej strane Bobčeka. Že vraj by si za svoju aktivitu zaslúžil streliť gól.

Áno, útočník MFK bol mimoriadne aktívny počas celého zápasu, kým hral. Bohužiaľ pre mužstvo, veľa svojej energie plytval nezmyselnou a úplne zbytočnou komunikáciou s rozhodcom. A práve to sa mu možno stalo osudným na konci duelu, kedy sa dostal do vyloženej šance, ale zo štyroch metrov trestuhodne prestrelil takmer prázdnu bránku.

Mimochodom, kedy podľa lodivoda Ruže prišiel jeho tím o prvú šestku? „Mali sme viacero zápasov, v ktorých sme si zaslúžili vyhrať, ale nemali sme efektivitu, ktorú sme potrebovali, strácali sme body so slabšími súpermi.“

Presne tak. Za všetky spomeňme aspoň ukážkovo zbabraný zápas v Zlatých Moravciach na jeseň. Parádne rozohraný duel, kedy Ruža väčšinu zápasu viedla, rozhodol bývalý hráč MFK Brenkus tri minúty pred koncom exportnou strelou. Namiesto troch bodov to bol napokon len bod...

Áno, aj toto sa podpísalo pod zaslúžený fakt, že pod Čebraťom sa v najbližších týždňoch nebude hrať o titul, ale o záchranu.

Experiment (len) so Slovákmi v kádri je určite sympatický, hodný nasledovania, pochvaly a rešpektu. Lenže, v súčasných podmienkach, kedy zápasy rozhodujú tzv. rozdieloví hráči (väčšinou z cudziny), sa ukazuje ako veľmi riskantný a neopatrný krok.

 Zvlášť vtedy, keď za odchádzajúceho reprezentanta, strelca gólov a hotového hrotového útočníka Regáliho nepríde nielenže adekvátna, ale doslova žiadna náhrada....Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: