Ružomberský hlas
  • Pondelok 15. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 28. február 2023
  • 880

V sobotu, 25. februára 2023 si milovníci divadla, zábavy aj za/myslenia užili v poradí 3. premiéru sezóny na jedinej stálej ružomberskej divadelnej scéne - v RosArt / divadelnom štúdiu - ktoré je zároveň jediným „dogfriedly“ divadlom na Slovensku.

Od 18:00 patril divadelný priestor na Podhore 18 (oproti Mestskej knižnici) štvorici tridsiatnikov, ktorí sa práve nasťahovali do novostavby bytovky a nechajú nás nahliadnuť do svojich životov. V komédii CandyCrush.sk prežili s Nezábudkou, Lunou, Lečom a Hlavom jeden absurdný víkend, aby spoločne s nimi cez humor, sebairóniu a nadhľad hľadali aj odpoveď na otázku - čo je to domov? Je domov miesto, kde sa môže jeden človek druhého dotýkať? Alebo je to vlastne len sklad vecí, ktoré by ti žiadny kamarát nepostrážil? Alebo je to ešte úplne inak?

“Hra je aj o hľadaní vlastnej identity, samote, osamelosti, ne/dobrovoľnej izolácii a túžbe po ľudskom kontakte. Tieto témy sa nám zdali nadčasovo príťažlivé a to bol dôvod prečo sme siahli po hre slovenského autorského tandemu Zuza Ferenczová - Anton Medowits. Aj napriek tomu, že tieto témy sú tlmočené jazykom mladej generácie, problematika, ktorej sa hra venuje, je aktuálna pre každú generáciu. S pocitom osamelosti môže žiť aj senior, aj tínedžer, aj solitér, aj človek vo vzťahu.” uvádza režisérka inscenácie Marianna Stančoková.

V 12. celovečernej inscenácii divadla sa predstavia stálice RosArt / divadelného štúdia - Tatiana Ševčíková ako dravá a úspešná zamestnankyňa korporátu a Tomáš Bačkor ako učiteľ filozofie. Kvarteto dopĺňajú “opustená kvetinka” Nikola Húsková, ktorú môžu diváci vidieť aj v inscenácii Znovuzjednotenie Kóreí a “stratená existencia”, úplný nováčik RosArt hereckého ansámblu, Štefan Kašák. Štefan však rozhodne nie je nováčikom na javisku - stvárnil nejednu postavu v divadle v Hubovej. Kostýmy navrhla Marianna Marešová, o dramaturgiu a technické zabezpečenie sa postaral Július Stančok.

Napriek tomu, že všetky miesta v premiérovom hľadisku boli už obsadené, tešiť sa môžete na niektorú z repríz - napríklad v nedeľu 19. marca o 18:00. Predstavenie je v rámci projektu #RosArt4dogs prístupné aj štvornohým divákom. Informácie k účasti so psíkom sú uverejnené na webe divadla.

“Napriek tomu, že táto inscenácia je určená mladému a dospelému publiku (15+), každú 3. nedeľu v mesiaci o 16:00 máme pripravenú aj produkciu pre deti. V marci budú až dve “Detské divadelné nedele” určené celej rodine: 12. marca Zasnežené rozprávky - interaktívny program pre deti spojený s projekciou a 26. marca bude u nás hosťovať Divadlo TUŠ z Bratislavy s rozprávkou Mačky letia do Kanady.

Pre dospelých je pripravená aj repríza inscenácie Znovuzjednotenie Kóreí, ktorá ponúka nevšedný divácky zážitok pretože okrem hlbokých tém prináša aj originálne scénografické riešenie. Predstavenie začína na ulici pred divadlom a diváci potom putujú spoločne priestormi celého divadla. Po každej stránke ojedinelé predstavenie uvedieme v sobotu 1. apríla o 19:00. Odporúčame rezervovať si miesta čo najskôr, lebo predstavenie je kapacitne obmedzené a už teraz je mnoho miest obsadených.” informuje o najbližšom programe Marianna Stančoková, režisérka, dramaturgička a manažérka divadla.

Aktuálne informácie o programe nájdete na www.oz-rosart.sk.

Ružomberský hlas je mediálnym partnerom OZ RosArt.

Vyhľadávanie

Pondelok 15. júl 2024
0:0:0
Online: