Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 24. február 2023
  • 711

(ČÍTANIE+) Fašiangový sprievod mestom, ktorý bol v pondelok 20. februára, privítal približne 500 návštevníkov. Ulice mesta zaplnili diváci, ktorí sa prišli pozrieť na tradičný sprievod, súčasťou ktorého boli tento rok aj prezentácie ľudových remesiel a ďalších aktivít. Podujatie pripravilo mesto Ružomberok, Kultúrny Domu A. Hlinku a Folklórny súbor Liptov.

Fašiangové popoludnie začalo o 12:30 programom pred Hotelom Kultúra, kde vystúpili základné školy a základné umelecké školy a hudobné skupiny. Medzi vystúpeniami boli prezentované aj ľudové remeslá. Od 16:00 nasledoval fašiangový sprievod na trase Hotel Kultúra - ulica Podhora - Obchodné centrum Adria - späť ulicou Podhora - Hotel Kultúra. Po návrate si vzal slovo primátor Ľubomír Kubáň a vzápätí sa už tradične pochovávala basa.

S pochovávaním basy sa každoročne spája tradičný zvyk odohnania zimy a privítania jari. Samotný fašiangový sprievod v Liptove je súčasťou bohatých ľudových tradícií nášho regiónu. Fašiangy sa totiž u nás slávili výnimočne bohato a boli spojené s množstvom zaujímavých zvykov a obyčají. Jedným z nich je napríklad prerábanie si tváre, ktoré symbolizuje koniec zimy a začiatok jarnej obdoby. Okrem toho sa v Liptove slávia aj iné fašiangové tradície, ako napríklad prerábavanie zvieraťa, tzv. „masopust“, pričom táto tradícia bola už od 16. storočia sprevádzaná veľkými slávnosťami a veselicami. Celková atmosféra na fašiangových slávnostiach u nás je preto vždy veľmi veselá a pohodová, a to dokazuje aj množstvo návštevníkov, ktorí sa prišli pozrieť na fašiangový sprievod v Ružomberku.

Basy sa často vyrábali z dubového dreva a pred samotným pálením sa s nimi robilo rôzne figúry alebo sa na ne kreslili obrázky. Okrem toho, v minulosti sa k fašiangom viazali aj rozmanité príšery, za ktoré sa ľudia maskovali a obchádzali domy, vydávali hrôzostrašné zvuky a žiadali peniaze alebo iné odmeny. Táto tradícia sa v súčasnosti udržala najmä v dedinských oblastiach a mnohé miesta v Liptove stále organizujú podobné podujatia, aby zachovali tradície.

Súčasťou fašiangov bývali aj.............................

(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.4/2023 | Symbol "Čítanie +" znamená, že kompletný príspevok je okrem tlačenej verzie RH k dispozícii v PDF verzii len pre predplatiteľov RH)

Galéria

divider

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: