Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Autor: Redakcia RH
  • FOTO: Katolícka univerzita v Ružomberku

STALO SA. STANE SA? V tejto rubrike, predovšetkým v novinách Ružomberský hlas, ale aj v elektronickej forme na našej webstránke, ako aj na našich sociálnych sieťach Facebook, Twitter a Instagram, vás priebežne informujeme o dianí v dolnom Liptove. Znovu pre vás vyberáme tie najzaujímavejšie správy z aktuálnych spravodajských tém okresu Ružomberok...

x Na Hromnice aj folklórnym súborom Liptov. Liptovské múzeum v Ružomberku pripravilo na 5. februára nedeľný program s názvom Na Hromnice v areáli Múzea liptovskej dediny v Pribyline. „V programe s názvom Fašiangová bursa o 13:00 vystúpi FS Liptov z Ružomberka. Od 11:00 do 14:30 bude dielnička tradičnej a modernej výroby sviečok z včelieho vosku a tvorivé aktivity pre deti. Ukážeme, ako sa na Hromnice a počas fašiangového obdobia varili tradičné šúľky s bryndzou. Dozviete sa veľa zaujímavého o hromničných a fašiangových zvykoch na Liptove. V prípade dostatku snehu si budete môcť vyskúšať aj hromničnú sánkovačku,“ avizuje múzeum.

x Založili poslanecký klub. Pätnásť mestských poslancov v uplynulých dňoch založilo poslanecký klub pod názvom Klub Ružomberok. V tíme primátora Ľubomíra Kubáňa spoločne kandidovalo 14 z nich. „Boli pri mne od samého začiatku. Spolu sme sa stretávali, tvorili vízie a Skutočný plán pre Ružomberok. Viem, že v nich budem mať oporu pri presadzovaní volebného programu aj v mestskom zastupiteľstve,“ vyjadril sa primátor. Ku Klubu Ružomberok sa pridala aj Michaela Kútniková, ktorá zastupuje volebný obvod č. 3 – Hrboltovú. „Nerozdeľujem poslancov na koalíciu a opozíciu, na tých „za“ a tých „proti“, keďže si myslím, že v prípade dobrých a prospešných projektov pre mesto ani nemôže existovať nejaké „proti“,“ dodal Ľ. Kubáň. Členmi klubu sú: Róbert Dúbravec, Vojtech Macko, Michaela Kútniková, Michal Lazár, Ladislav Valent, Martin Hromada, Roman Zach, Vendelín Ružička, Stanislav Javorka, Slavomír Klačko, Miroslav Kerdík,

x Prvý artplenér (titulná snímka). V prvej polovici januára bolo na Pedagogickej fakulte KU prvé študijno-zážitkové stretnutie z plánovanej série stretnutí orientovaných na podporu študentov špeciálnej pedagogiky, pod vedením docentky Barbory Kováčovej, garantky študijného programu špeciálna pedagogika a pedagogika mentálne postihnutých, s podporou Moniky Homolovej, doktorandky z Katedry predškolskej a elementárnej pedagogiky. „Stretlo sa 25 nadšencov, študentov v dennej i externej forme štúdia. Cieľom stretnutia bolo prezentovať možnosti a variácie umenia v každodennej práci špeciálneho pedagóga. Doc. Kováčová predstavila možnosti práce s rôznym kresliacim materiálom v kombinovaní s ďalšími materiálmi, ktoré bežne považujeme za zvyškové, možno i nepoužiteľné. Počas praktickej realizácie boli jednotlivé návrhy na prácu popisované, doplnené o ďalšie možnosti využitia. Okrem nápadov malo stretnutie aj interakčný aspekt vzájomného spoznávania sa. Ďakujeme všetkým študentom za ich účasť, tešíme sa z ich záujmu a vidíme sa na ďalšom tvorivom stretnutí (marec/apríl), ktoré bude zamerané na využívanie konkrétnych výtvarných techník v praxi špeciálneho pedagóga,“ informuje univerzita. FOTO KU

x Lov vlkov v Liptove. V rámci cyklu Príbeh nášho múzea môžete prísť do hlavnej budovy Liptovského múzea v Ružomberku v utorok 7. februára o 16:00 na prednášku s názvom Lov vlkov v minulosti a dnes na Liptove. Ako uvádza táto inštitúcia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, prednášajúcim bude Pavol Hriadel, kurátor prírodných vied Liptovského múzea. Vstupné je 1,50 eur.

x Karneval s korčuľami. Centrum voľného času Elán v Ružomberku a Zimný štadión S. Mikitu pozývajú 5. februára od 15:15 do 16:15 na VI. ročník podujatia Karneval na ľade pre všetky vekové kategórie. Podľa organizátorov sa môžete tešiť aj na tombolu a ocenenie najlepších masiek. Vstup na ľadovú plochu je možný minimálne so škraboškou. Karneval na ľade je sprievodným podujatím verejného korčuľovania. Vstupné: 2 eurá deti do 10 rokov, 3 eurá deti nad 10 rokov a dospelí.

x Zbojnícke chodníčky. Folklórny súbor Liptov, Detský folklórny súbor Liptáčik a Súkromná základná umelecká škola Folklórneho súboru Liptov pozývajú 5. februára do Veľkej dvorany na galakoncert s názvom Zbojnícke chodníčky. Koncert sa bude konať pri príležitosti 20. výročia založenia Detského folklórneho súboru Liptáčik a 15. výročia Súkromnej základnej umeleckej školy Folklórneho súboru Liptov. Vstupné na predstavenie je 7 eur.

x Nedeľa venovaná univerzite. Katolícka univerzita v Ružomberku pozýva v nedeľu 29. januára o 14:30 do Farského kostola sv. Ondreja na svätú omšu pri príležitosti Nedele Katolíckej univerzity. Tento deň sa slávi po celom Slovensku. Hlavným celebrantom bude Mons. Ján Kuboš.

x Rokovania o novej zonácii pokračujú. Národný park Veľká Fatra (NP VF), ktorý sa rozprestiera aj na území okresu Ružomberok, prejde novou zonáciou. Návrh predstavilo Ministerstvo životného prostredia SR ešte začiatkom decembra minulého roku a u mnohých dotknutých obcí a občanov vyvolal vlnu nevôle. V stredu 11. januára pokračovali na Mestskom úrade v Ružomberku rokovania o novej zonácii, tentoraz aj za účasti riaditeľa Správy NP VF Eduarda Apfela. Okrem primátora Ľubomíra Kubáňa a viceprimátora Róberta Kolára sa pracovného stretnutia zúčastnili aj zástupcovia Mestských lesov Ružomberok, referátu životného prostredia i predstavitelia dotknutých obcí z Liptovských Revúc, Ľubochne, Liptovskej Osady a Hubovej. „Diskusia sa niesla v konštruktívnom duchu a som veľmi rád, že riaditeľ Správy NP VF odpovedal na všetky otázky, ktoré nás trápili. Zopakovali sme náš spoločný záujem návrh pripomienkovať a hľadať východiská pre budúcu korektnú spoluprácu,” zhodnotil primátor mesta. Najzásadnejšou zmenou, ktorú návrh zonácie prináša, je to, že sa má v NP VF rozšíriť najvyšší stupeň ochrany prírody na 41,55 % územia národného parku, dnes sa v najvyššom stupni ochrany nachádza 19,48 % územia. Do desiatich rokov by sa mal najvyšší piaty stupeň ochrany rozšíriť na viac ako 50 % územia parku. Zvýšiť sa má aj výmera národného parku a to zo 40 371,3433 ha na 40 897,5822 ha, rozšíri sa aj výmera ochranného pásma národného parku zo súčasných 26 132,5817 ha na 26 183,1987 ha. Nová zonácia sa okrem Veľkej Fatry dotýka aj Slovenského krasu a Polonín. Návrhy envirorezortu majú byť prerokované na okresných úradoch so všetkými dotknutými subjektami, vrátane súkromných vlastníkov či zástupcov dotknutých samospráv. Neskôr Ministerstvo životného prostredia predloží návrhy zonácií do legislatívneho procesu.

x O rozvoji cestovného ruchu v meste a regióne. V polovici decembra minulého roka schválilo Mestské zastupitelstvo v Ružomberku nomináciu primátora mesta za člena predstavenstva v Oblastnej organizácii cestovného ruchu (OOCR) Región Liptov. V utorok 10. januára absolvoval priateľské pracovné stretnutie s výkonnou riaditeľkou OO CR Darinou Bartkovou. Jeho cieľom bolo zhodnotenie fungovania a budúcnosť organizácie, ktorá oslavuje 10 rokov od svojho vzniku. „Vďaka aktivitám OO CR, podnikateľského sektora, ale aj Klastra LIPTOV sa náš región stáva vyhľadávaným miesto na dovolenku a relax. Je to nepochybne aj zásluha šikovných ľudí a tímu okolo Darinky Bartkovej,“ povedal po stretnutí primátor. Mesto Ružomberok podľa neho vstupovalo do spolupráce v OO CR s cieľom systematicky rozvíjať destinačný manažment a získať do regiónu a mesta viac financií na podporu rozvoja cestovného ruchu. „Verím, že po pandémii koronavírusu, ktorá zabrzdila mnohé projekty vo viacerých oblastiach, nás už v cestovnom ruchu čakajú len dobré roky. Prajem to OO CR, všetkým spolupracovníkom či subjektom, ktoré pracujú na zatraktívnení nášho regiónu pre potenciálnych návštevníkov,“ dodal.

x Ružomberok najlepší. Ministerstvo školstva zverejnilo výsledky periodického hodnotenia výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti. Na prvom mieste rebríčka sa umiestnila Fakulta zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku (mna snímke). Nasledujú UPJŠ Košice a Fakulta sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre. 

x Bezpečný internet. Katolícka univerzita pozýva na konferenciu „Bezpečnosť detí v digitálnom svete“, ktorá bude 7. 2. na KU v Ružomberku. Podujatie je organizované pri príležitosti Medzinárodného dňa bezpečného internetu. „Intenzívne používanie internetu deťmi a mladými ľuďmi je fenoménom dnešnej doby. Prináša mnohé benefity, ale je spojený aj s množstvom rizík. Zámerom konferencie je stretnutie výskumníkov a odborníkov z praxe, sieťovanie, spoločná diskusia v širokých témach využívania digitálneho priestoru deťmi a mladými. Konferencia bude mať dve sekcie: výskumnú, kde slovenskí výskumníci budú prezentovať ich aktuálne vedecké zistenia a odbornú, v ktorej vystúpia odborníci z praxe z organizácií, ktoré sa prakticky venujú práci s deťmi a mladými v oblasti digitálneho priestoru,“ informuje univerzita.

(celé znenie rubriky "Stalo sa. Stane sa?" si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.2/2023)

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: