Ružomberský hlas
  • Pondelok 15. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Aktuality
  • 21. december 2022
  • 541

STALO SA. STANE SA? (RH24) Zabudnite na našu dlhoročnú rubriku Jednou vetou. Spoločne sme jej dali „zbohom“, ale posúvame sa vpred a nahrádzame ju atraktívnejším, dlhším a pre čitateľov RH bohatším formátom. Po novom vás budeme informovať o dianí v regióne podstatne rozsiahlejšou formou v rubrike „Stalo sa. Stane sa?“ – kde sa dozviete všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich – v okrese Ružomberok. 

+ Mikulášska kvapka krvi. Belanské ľadové medvede a Likavskí ĽadoBorci. Dva kluby, ktoré sa venujú nielen otužovaniu, ale aj dobročinným akciám a verejnosti prospešným aktivitám. Dokázali to aj 6. decembra v našej nemocnici, kde mnoho ich členov darovalo krv. Viac o podujatí prezradil Ján Škuta, predseda klubu Likavskí ĽadoBorci: „Aj tento rok sme sa rozhodli darovať krv, organizáciu ma vždy na starosti predseda „medveďov“ z Bieleho Potoka, samozrejme, nezabudne ani na nás, ĽadoBorcov, keďže sme najbližšie od ostatných klubov. Na darovaní krvi sa zúčastnili okrem našich klubov aj Istebnianske Kryhy. Dobrý pocit máme nielen kvôli samotnému darovaniu krvi, ktorá je naozaj vzácna, a je jej naozaj málo, ale znovu sa mohla stretnúť skvelá partia dobrých ľudí s účelom pomôcť, o program sa postaral Ľubomír Lauko hrou na fujare a harmonikár od „medveďov“ z Bieleho Potoka, atmosféra po darovaní krvi bola naozaj skvelá, pripomínalo mi to oslavu po dobrom skutku.“

+ Treba sa spájať a inšpirovať. Prvý decembrový víkend patril v susednom Liptovskom Mikuláši tradičnému Mikulášskemu jarmoku. Tradícia medzi liptovskými mestami zostáva neporušená a aj na tomto jarmoku mal Ružomberok svojho zástupcu – nového primátora Ľubomíra Kubáňa. Ten bol v piatok 2. decembra 2022 aj súčasťou tradičného sprievodu, ktorý začal pred mestským úradom a Štúrovou ulicou v centre mesta sa dostal do zaplnenej pešej zóny, v ktorej vládla pravá jarmočná atmosféra. Ľubomír Kubáň bol aj na pódiu počas oficiálneho otvorenia Mikulášskeho jarmoku. Okrem pozdravu pozval ľudí do Ružomberka na Ružomberské Vianoce, ktorú sú spojené s vianočnými trhmi a ich program začína práve v deň, keď vychádza toto číslo Ružomberského hlasu – v piatok 16. decembra 2022. „Náš región Liptov je krásny. Treba sa spájať a inšpirovať,“ povedal ružomberský primátor.

+ Ocenenie pre didaktickú hračku. Žiaci ZŠ Černová sa zapojili do súťaže Festival vody, ktorú každoročne organizuje Bratislavská vodárenská spoločnosť v rámci programu Modrá škola. Pracovali na projekte s názvom Význam vody pre človeka – vedomostný kvíz. Cieľom bolo vyrobiť didaktickú hračku a pritom sa veľa o vode dozvedieť. Päťčlenný tím pracoval v zložení: Eliška Chylová, Šárka Chylová, Ninka Bažíková, Vivienka Argalášová a Filipko Zachar. Dotiahli to až do celoslovenského finále, ktoré bolo 7. decembra v Bratislave. Okrem prezentovania svojho projektu sa veľa naučili aj z prezentácií iných škôl. V rámci tohto dňa si tiež prezreli aj vodárenské múzeum a zabavili sa na kúzelníckom predstavení. Z celoslovenského finále si nakoniec odniesli prvé miesto. (FOTO CERNOVA.SK)

+ Zamerali hydrologickú sieť v doline Revúcej. Oblastná speleologická skupina Ružomberok si pripísala ďalší významný počin. Plošne zamerali hydrologickú sieť v doline Revúcej. Popri výskume a prieskume mapujú aj vyvieračky prepady potokov do podzemia v tých najneprístupnejších častiach Slovenska. Podrobnejšie informácie nájdete na facebookovej stránke skupiny. Tá vystupuje ako občianske združenie záujemcov o kras a speleológiu. Klub pôsobí od roku 1964 na území Veľkej Fatry, časti Nízkych Tatier, Chočských vrchov a Šípskej Fatry.

+ Platený vstup do Veľkej Fatry? Novým riaditeľom Správy Národného parku Veľká Fatra sa stal Eduard Apfel. Do novej pozície ho v októbri vymenoval minister životného prostredia Ján Budaj. Platený vstup do národného parku, regulovaná návštevnosť v najfrekventovanejších častiach parku, sieť nových neznačených turistických chodníkov, kde bude možné ísť len so sprievodcom, infocentrá, envirovýchova či nová zonácia parku s rozličným stupňom ochrany. To je len niekoľko zmien a noviniek, ktoré plánuje nový riaditeľ urobiť. V zmysle zákona o ochrane prírody by mala byť ochrana prírody v národnom parku nadradená, čo sa podľa neho doteraz takmer nedialo. Návrh zonácie plánuje v krátkej dobe predložiť orgánom ochrany prírody na schválenie. Na základe zonácie sa bude územie obhospodarovať ďalších 30 rokov. Apfel doposiaľ pôsobil v Mestských lesoch Banská Bystrica. Informácie o novom riaditeľovi priniesol portál myturiec.sme.sk. Územie Veľkej Fatry pokrýva značnú časť Ružomberského okresu. Správa parku má sídlo v Martine.

+ Rakytov a Limba v Televíkende. Koncom novembra natáčali ďalší diel obľúbenej televíznej relácie Televíkend. Tentokrát sa na turistiku vybrali na Rakytov a navštívili aj horskú útulňu Limba pod Rakytovom v Ružomberskom okrese, sprievodcom im bol práve chatár. „Ahojte z Limby. Dnes bol výnimočný deň s milými ľuďmi z Televíkendu. Hora nás prijala. Ďakujeme za krásny deň Martine, Maťovi a Kubovi. Horám a zdravému rozumu zdar,“ takýto status napísali na stránke horskej útulne na sociálnej k sieti k natáčaniu. Reláciu odvysielali v sobotu 10. decembra ráno o 8.30 h a reprízu v nedeľu o 7.05 h na Jednotke RTVS.

+ Vymenili mostík v Ivachnovej. Vďaka Nadácii Mondi SCP – Najlepší sused sa Rozvojovému občianskemu združeniu Váhu podarilo vymeniť mostík pri cintoríne v Ivachnovej. Nový mostík je železný, pevnejší a zhotoviteľ verí, že vydrží čo najdlhšie. Od nadácie získali na stavbu mostíka dotáciu 1 500 eur. Združenie ešte v minulom roku postavilo prístrešok s podporou priľahlých obcí. V tomto roku pod prístreškom pribudlo drevené sedenie s využitím pre oddych, ale aj opekanie, grilovanie či prípravu guláša. Realizátori však hneď po inštalácii zaznamenali a upozornili aj na poškodzovanie prístrešku. Posedenie doplnilo oddychovú zónu Važiny v katastri Ivachnovej.

+ Objekt Petrexu renovujú. Objekt bývalej Olympie (neskôr potraviny Sabi) na Rovni, teraz vo vlastníctve spoločnosti Petrex prechádza už dlhšiu dobu postupnou rekonštrukciou. Najskôr investor upravil interiéry, teraz obnovuje aj južnú časť fasády. Postupne objekt zatepľujeme, inštalovali sme nové výklady. Všetko riešime v rámci výmeny pôvodného stavu, teda staré za nové. V súčasnosti ešte nemáme na priestory konkrétneho nájomcu, uviedol konateľ spoločnosti Peter Pápež.

+ V papierňach asanujú nepotrebnú budovu. V areáli Mondi SCP Ružomberok postupne búrajú jeden z objektov v západnej časti. Ide o budovu, v ktorej sa nachádzajú staré betónové nádrže na buničinu. Tie už nevyužívame, pretože sme ich nahradili novými nerezovými. Objekt sme z tohto dôvodu vyhodnotili ako nepotrebný. Práce by mali byť dokončené v prvom kvartáli budúceho roka. Pre Ružomberský hlas informácie priniesla Lenka Štúrová, špecialistka ľudských zdrojov podniku.................

(všetky krátke správy z rubriky Stalo sa. Stane sa? - si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.24/2022)

Vyhľadávanie

Pondelok 15. júl 2024
0:0:0
Online: