Ružomberský hlas
  • Pondelok 15. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Ostatné
  • 5. december 2022
  • 1254

Zabudnite na našu dlhoročnú rubriku Jednou vetou. Spoločne sme jej dali „zbohom“, ale posúvame sa vpred a nahrádzame ju atraktívnejším, dlhším a pre čitateľov RH bohatším formátom. Po novom vás budeme informovať o dianí v regióne podstatne rozsiahlejšou formou v rubrike „Stalo sa. Stane sa?“ – kde sa dozviete všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich – v okrese Ružomberok.

Udržiavajú tradície (foto)

Už roky. Kobyla Ciba, dvaja oráči a Alžbetka. Podľa našich informácií poslední v Likavke, ktorí ešte (a už dlhé roky) udržiavajú tradíciu konského poorania zeme na jeseň zavítali v sobotu 12. novembra aj ku Kenderovcom. Úroda zemiakov nebola tohto roku podľa nich bohvieaká, ale na zimu postačí. Za približne 25 minút stihla Ciba a dvaja oráči pripraviť pôdu na zimu, a Kenderovci aj s pomocníkmi našli ešte aj plné vedro zemiakov, ktoré by inak zostali v zemi. Štvorročná Alžbetka pomáhala len pohľadom, ale s údivom sledovala veľkolepé divadlo, ktoré sa pred jej očami v chladné popoludnie odohrávalo.

35 nových športových príbehov

Pavol Svrček, novinár, bývalý aktívny športovec, vydal v spolupráci s tlačiarňou Ján Šindléry – Tesfo Ružomberok pokračovanie svojej úspešnej publikácie – Tváre ružomberského športu II. Na viac ako 140-stranách sa čitateľ dozvie 35 príbehov osobností, ktoré počas rôznych minulých období formovali oblasť športu v našom meste. Knižku si za 10 eur môžete kúpiť v Informačnom centre Ružomberok.

Skvelá vizitka: 8 zápasov, 7 víťazstiev.

Basketbalistky MBK Ružomberok zvíťazili v sobotu 5. novembra v extralige doma nad UMB Banská Bystrica 94:30, a upevnili si tak druhé miesto v tabuľke. Zatiaľ vyhrali všetky zápasy, okrem jedného, nestačili v Piešťanoch na majstrovské Čajky. V stretnutí proti Bystrici prišla zatiaľ najvyššia návšteva, 350 divákov, paradoxne, na duel, v ktorom Ruža hrala proti najslabšiemu tímu súťaže. „To svedčí o tom, že do Koniarne sa ľudia chodia pozerať hlavne na naše hráčky, čo ma veľmi teší,“ netajil spokojnosť tréner MBK Juraj Suja. Najbližšie Liptáčky nastúpia v šlágri ligy v Koniarni proti Piešťanom v sobotu 19. novembra.

Poukazujú na potrebu skvalitnenia sociálnych služieb.

„Chceme ukázať, že chudoba, zdravotné znevýhodnenie, či napríklad mentálne poruchy sú u nás prítomné, a týmto problémom čelia ľudia bez ohľadu na svoj pôvod, rodinné zázemie či sociálne postavenie,“ uvádzajú organizátori Putovnej výstavy Spišskej katolíckej charity. Jej prvou zastávkou bola Univerzitná knižnica KU v Ružomberku od 8. do 15. novembra. Ak je časť populácie odkázaná na sociálne služby, malo by byť v záujme celej spoločnosti skvalitňovať ich, dodávajú usporiadatelia s tým, že putovná výstava pokračuje v Poprade a Spišskej Novej Vsi.

Papierne zaplatili na daniach 1,17 mil eur.

Spoločnosť Mondi SCP Ružomberok zaznamenala v minulom roku tržby na úrovni 588 mil eur, z toho bol čistý zisk viac ako 9,6 milióna eur. V rámci aktív dosiahli papierne úroveň viac ako miliardu eur. Na daniach odviedol najväčší súkromný zamestnávateľ Liptova štátu 1,17 mil eur. V rebríčku najväčších platiteľov dane SR sa umiestnili na 271. mieste. Vyplýva to zo zverejnených údajov portálu finstat.sk.

Futbalisti vypadli z národného pohára.

Hráči MFK Ružomberok pokračujú v nevýrazných a nepresvedčivých výkonoch. Po remíze doma v lige s Mikulášom a Bystricou (oba zápasy 1:1) prehrali aj v Skalici v osemfinále Slovnaft Cupu. V riadnom hracom čase sa duel skončil 1:1, keď za domácich otvoril skóre Šebesta, vyrovnával v druhom polčase Bobček. V jedenástkach za Ružu neuspeli Maslo a Mojžiš, Krajčírik nechytil ani jednu penaltu, a tak sa Liptáci lúčia s národným pohárom. (viac na s.27)

Rozdielna účasť na Satelitoch.

Hoci volebná účasť v ružomberskom obvode č.8 dosiahla v okrsku na ZUŠ Ľ. Fullu (Satelity) takmer 60%, v druhom okrsku tohto obvodu (Gymnázium sv. Andreja) bola necelých 27%. Obvod s viac ako dvetisíc voličmi tak celkovo zaznamenal volebnú časť 29. októbra len viac ako 38%, čo znamená najnižšiu účasť spomedzi všetkých obvodov v rámci mesta. (viac na s.8)

Prvé zastupiteľstvo bude v Bytči.

V stredu 23. novembra sa uskutoční ustanovujúce zasadnutie Zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja. Bude sa konať v priestoroch Sobášneho paláca v Bytči, ktorý je kapacitne väčší ako klasická zasadačka kraja. Na zasadnutí budú dosluhujúci, ale aj novozvolení poslanci. Dolný Liptov bude najbližšie volebné obdobie v krajskom parlamente zastupovať pätica - Ľubomír Kubáň, Karol Javorka, Róbert Kolár, Martin Baran a Ján Bednárik.

Keď to nejde, tak to nejde...

Futbalisti MFK Ružomberok podľa očakávania a predpokladov prehrali v nedeľu na Tehelnom poli s domácim Slovanom Bratislava 2:0. Nedarí sa im v lige, ani v pohári, keďže v utorok vypadli v Skalici aj zo Slovnaft cupu. Súboj úradujúceho majstra s vicemajstrom bol v prvom polčase nudný, v druhom dejstve mal jasne navrch Slovan a zaslúžene zvíťazil, a to ešte zverenci Vladimíra Weissa nepremenili niekoľko sľubných šancí. Ujali sa len strela Ramireza a dorážka po pokutovom kope Weissa ml. Bratislava je na čele súťaže, Ružomberok je na piatom mieste.

Prepredaj sezónnych skipasov na Malinô Brdo.

Obľúbené ružomberské stredisko spustilo online predpredaj celosezónnych skipasov. Cena pre dospelého je 249 eur, pre juniorov (12 až 18 rokov) a seniorov (60 až 70 rokov) je to 229 eur, pre dieťa 209 eur a pre dôchodcu nad 70 rokov ide o sumu 49 eur. Predpredaj skipasov do strediska Malinô Brdo-Ružomberok je možný prostredníctvom internetovej stránky eshop.skipark.sk.

Nový primátor zloží sľub 28. novembra.

Ustanovujúce zasadnutie nového Mestského zastupiteľstva v Ružomberku sa uskutoční v pondelok 28. novembra Jeho súčasťou bude nielen riadne rokovanie vopred stanovených bodov programu, ale aj zloženie sľubu nového primátora Ľubomíra Kubáňa a zvolených poslancov MsZ. Primátorské voľby v Ružomberku vyhral 29. októbra Ľubomír Kubáň so ziskom 5 199 hlasov, druhý skončil Patrik Habo, ktorému dalo hlas takmer tritisíc voličov.

Pod Čebraťom sa nehralo.

Nebezpečná kvapalina na povrchu pred severnou bránkou na štadióne MFK Ružomberok nedovolila odohrať duel Fortuna ligy v sobotu 5. novembra medzi MFK Ružomberok a FC ViOn Zlaté Moravce. Zápas bol pred výkopom (15:00) predbežne preložený na siedmu večer, no o pol šiestej delegát stretnutia Miroslav Schneider oznámil, že stretnutie sa neodohrá, a o jeho osude rozhodne Únia ligových klubov. Tá následne v pondelok určila nový termín – nedeľa 27. novembra o 15:30. O incidente sme v ten deň informoval na našej internetovej stránke rkhlas.sk. (viac na s.22)

Nový asfalt na Houdekovej.

Oravská firma Janex na základe zákazky mesta Ružomberok položila tento týždeň nový asfalt na 325-metrovom úseku Houdekovej v Baničnom. Ide o územie od križovatky smerom na juh. „Cena diela je 47 062 eur, pričom sa počas rekonštrukcie odstránil asfaltový podklad frézovaním, odstránili zeminu a suť, výškovo upravili uličné vstupy, položili nový asfaltový koberec, zhutnil a spevnil sa povrch cesty, uviedol pre RH hovorca mesta Viktor Mydlo.

(všetky Krátke správy z rubriky si môžete prečítať v RH22/2022)

Vyhľadávanie

Pondelok 15. júl 2024
0:0:0
Online: