Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 27. október 2022
  • 3219

Do siedmeho ročníka vstúpila súťaž Ružomberčania fotografujú. Tento výrazný tvorivý výstup pre toto mesto a jeho obyvateľov organizuje už skoro storočné združenie fotografov Fotoklub RK 1924. Ani vysoké vekové číslo mu však neuberá na chuti a zanietenosti v práci pre svoje mesto Ružomberok.
Predseda Štefan Ižo
„Pred tými siedmimi rokmi, keď sme toto podujatie uvádzali do praxe, sme si stanovili viacero zámerov, ktoré by malo naplniť. Predovšetkým sme chceli podnietiť zmysluplnejší prístup k fotografii, aby len nenapĺňala pamäť smartfónov, ale aby vystupovala viac pred oči verejnosti. Nech sú autori viacej zdieľni a nemuseli by šíriť svoje zábery len sociálnymi sieťami, ale poskytnúť formu obrazového stvárnenia, publikovaného na výstave v renomovanej inštitúcii.
Ďalším naším zámerom bolo nájsť a odchytiť najlepších autorov pre organizovanú fotografickú činnosť v našom občianskom združení Fotoklub. Vo viacerých prípadoch sa nám to aj podarilo a získali sme tak viacero tvorivých členov. Súťaž vyhodnocujeme slávnostnou vernisážou s hudobným vystúpením formou galavečera. Je to ďalšia ponuka umeleckého zážitku pre otvorenú verejnosť Ružomberčanov. V neposlednom rade urobíme z vybratých záberov výstavu veľkých, zväčšených, fotografií. Tak, ako keď jeden strom ponúka viacero plodov,“ priblížil Štefan Ižo, predseda Fotoklubu, podstatné aspekty tohto ich projektového zámeru s výraznou ružomberskou pečaťou.
Podujatie podporilo Mesto Ružomberok a mediálnym partnerom bol práve tento Ružomberský hlas – ten hlas, ktorý počuť už 35 rokov.
Finančné prémie
Organizátori zozbierali viac ako 250 fotografických záberov v digitálnej podobe. Ocenené snímky a výber tých najzaujímavejších vystavia v Liptovskom múzeu v novembri.
Zakaždým iná, trojčlenná porota, má vždy aspoň jedného člena zo zahraničia.
Hodnotenie prebieha anonymne cez internetové spojenie s portálom Fototime.sk.
Tu si možno zároveň pozrieť aj minulé ročníky tejto súťaže, aj iné, ktoré tento portál obsluhoval.
Súťaže sa môže zúčastniť každý, kto má vzťah k Ružomberku, či už formou štúdia alebo práce, samozrejme, tiež, ak sa tu narodil alebo býva.
Organizátori ale vylučujú organizovaných alebo profesionálnych fotografov.
Môj, moja, moje
Tri hlavné témy naplnili organizátori odmenami po 150,- eur. Okrem toho Fotoklub udelil zvláštnu cenu 50 eur fotografii, ktorú vybral, keďže sa na hodnotení nepodieľal.
Cenu pridal aj Miroslav Trepáč zo spoločnosti WEGA Liptovský Hrádok, spolupracujúci na softvérovom zabezpečení súťaže portálom Fototime.
Súťažná téma Môj najlepší záber umožňuje autorovi predstaviť akýkoľvek svoj snímok, ktorého kvalitu si cení.
Moja rodina, práca, dovolenka je téma, ktorá priamo volá po najbližšom prostredí a okolí autora. Poskytuje široký interval obsažnosti.
Moje mesto Ružomberok je zase téma pomerne úzka a striktne sa zameriava na mesto a s ním súvisiace veci a okolnosti.
Tu práve robia súťažiaci najčastejšie chyby. Obsahovo sa sem nehodiaci záber nemôže byť, pri tomto kritériu, hodnotený.
Čo je škoda, pretože môže byť kvalitný a v inej, jemu primeranej kategórii, by mohol bodovať.
Ceny a víťazi
V kategórii Môj najlepší záber si prvé miesto odniesla fotografia Vrcholky v objatí autorky Tatiany Fatinovej.
druhé miesto obsadil Pavel Ondrek a tretie Vladimír Krno.
Štefánia Kmeťová so snímkou O smutnej žirafe, zvíťazila v kategórii Moja rodina, práca, dovolenka. Pridala zamyslenie nad dnešnou dobou, keď sa deti venujú viacej a radšej zábavke so smartfónom, ako s tradičnou hračkou.
Ľubica Janecová tiež s rodinným záberom nefalšovanej radosti, získala druhé miesto. Tretie miesto pripadlo krajinárskemu záberu Evy Kontúrovej.
Téma Moje mesto Ružomberok má víťaza v Bartošovej Dáši s fotografiou z Hrabova - Na stračej nôžke. Druhé miesto vzal Ján Dlutko snímkou z upršanej Bystrickej cesty - Prší!!!
Tretie miesto - Jarný pohľad na Čebrať mal Peter Volek.
Cena Fotoklubu RK 1924 sa tentoraz ušla pre Radku Potočkovú s názvom snímky Metro.
Cenu portálu Fototime dostal od Miroslava Trepáča Mojmír
Baran za fotografiu Hra s morom.
Všetky informácie neustále poskytuje Fotoklub RK 1924 na svojej stránke www.fotoklub.sk.
Galaprogram
Hudobné vystúpenie počas slávnostného vyhlasovania víťazov nieslo lesk elegancie a sviežeho živého umeleckého prejavu. Duo Dream melody, klavirista Metod Rakár a speváčka Dominika Puterová, doplnil kontrabasista Martin Krakovský.
Kontrolu nad programom držala...

(celý článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.20/2022)

Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: