LIPTOVSKÁ LÚŽNA/RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto Anton Sabucha/Jozef Borčin) - Je nedeľa 13. júna. Asi o pol druhej popoludní sa 57-ročný muž z Liptovskej Lúžnej vybral na svoju tradičnú prechádzku po nádhernom prírodnom okolí tejto podhorskej obce. Chodieval do prírody často, miloval les. Mal ísť aj s manželkou, ale ona napokon zostala doma.
Keď sa nevracal, manželka mu asi o šiestej večer skúsila zavolať, no jeho mobil bol nedostupný. Rodina ho začala hľadať, len v okolí. V lese sa ho snažili nájsť do jedenástej večer. Neúspešne.
V pondelok skoro ráno ho už hľadalo mnoho poľovníkov z obce. Manželka už volala aj na políciu. Rodina však vedela, kadiaľ viedli jeho túlavé prechádzkové topánky, a tak sa vydali trasou, ktorou zvykol chodiť.
Okolo deviatej ráno ho našli bez známok života. Mobil mal dohryzený, výsledky pitvy jasne preukázali, že zomrel po útoku medveďa. Žiadne choré srdce ani infarkt a podobné nezmysly, ktoré niektorí mudrlanti šírili po internete.
Tento opis udalosti poskytla redakcii Ružomberského hlasu priamo rodina zosnulého muža. Z úcty a ohľaduplnosti k nim sme sa rozhodli ich identitu nezverejniť, napriek tomu, že ju poznáme.
Rodina na záver dodala, že hoci to už život ich milovaného manžela, otca a starého otca, uja, strýka – nevráti, hádam sa ľady pohnú a situácia ohľadne premnoženia tejto šelmy sa konečne začne rázne riešiť.
Napokon príbuzní dodali, že to nenechajú len tak a podniknú právne kroky, aby sa domohli spravodlivosti.
Krajská policajná hovorkyňa Gabriela Kremeňová pre Ružomberský hlas uviedla, že oznámenie o nezvestnom 57-ročnom mužovi z Liptovskej Lúžnej prijali v pondelok ráno. „Okamžite sme prijali všetky potrebné úkony a opatrenia s cieľom jeho vypátrania. Počas pátrania bol muž nájdený v katastri obce bez známok života. Privolaný obhliadajúci lekár konštatoval smrť. Predbežnou správou z pitvy nebohého bolo zistené, že zomrel na následky poranení, ktoré zodpovedali zraneniam, ktoré mu spôsobil útok medveďa.“
Tragédia sa mala odohrať v doline Banskô pri Liptovskej Lúžnej, kam sa z hlavnej cesty, vedúcej obcou, odbočuje južným smerom. Už bolo potvrdené, že ide o historicky prvý smrteľný útok medveďa na človeka na Slovensku.
Územie, kde sa nešťastie stalo, je v správe štátnych Lesov SR. „Dlhodobo upozorňujeme na zvyšujúcu sa populáciu medvedej zveri na Slovensku. V niektorých lokalitách už ide o kritickú situáciu, keďže početnosť tejto šelmy je na takej úrovni, že na výmeru asi 300 ha pripadá jeden medveď,“ uviedol štátny podnik.
Ďalej poznamenal, že „je nutné početnosť tejto šelmy poľovnícky manažovať, aby sa jej početné stavy znížili, a tým pádom sa predchádzalo rizikovým stretom človeka s medveďom, ako aj prípadným tragickým udalostiam.“
Lesy SR apelujú na ministerstvo životného prostredia, ale aj poľnohospodárstva, dotknuté samosprávy, obhospodarovateľov poľnohospodárskej pôdy, zástupcov Slovenskej poľovníckej komory, Technickej univerzity vo Zvolene a ďalších odborníkov a iné záujmové skupiny, aby pristúpili k rokovaniam o ďalšom postupe v manažmente medveďa hnedého.
Envirorezort v reakcii len alibisticky uvádza, že útokov medveďa na človeka bolo vraj v roku 2020 len päť. Zároveň ministerstvo pokračuje v podobnom duchu: „Kolízia sa udiala mimo vyznačených turistických chodníkov v lese mimo obce, čiže v prirodzenom prostredí zvieraťa. Zásahový tím medveďa hnedého doteraz nedostal žiadne hlásenie o problémových medveďoch (alebo kontajnerových) v tejto lokalite.“
Spomínaný „tím“ má byť kvôli tragédii posilnený. „V tejto súvislosti by sme chceli vyzvať všetkých obyvateľov, aby akékoľvek rizikové správanie medveďov hlásili na telefónnom čísle 0903 201 879.“
Ministerstvo životného prostredia v závere stanoviska k udalosti namiesto ďalšieho návrhu konkrétnych riešení len upozorňuje návštevníkov horských a podhorských oblastí „na opatrnosť v lese.“
Slovenská poľovnícka komora tvrdí, že rezort životného prostredia nezvláda manažment šeliem a vedie dlhodobú kampaň proti poľovníkom. „Slovensko má dlhodobo najväčšiu hustotu medveďov na svete a varujeme spoločnosť, že k takýmto stretom bude dochádzať častejšie.“
Rovnako sa poľovníci domnievajú, že vyjadrenia ministra Jána Budaja, ktorý sa „okamžite snažil prekryť túto tragédiu útokom na poľovníkov, len potvrdzujú schizofréniu a neschopnosť rezortu problém s neúnosne vysokými stavmi medveďa na Slovensku riešiť.“
.....
(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.12/2021)
.....