Ružomberský hlas
  • Utorok 23. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (js, foto getwallpapers.net) - V ostatných dňoch sme zaznamenali v podstate takmer nehlučné prelety rozmerného lietadla v malej výške po rôznych dráhach v rámci Ružomberského okresu. Keďže tieto prelety vyvolali obavy aj viacero otázok medzi verejnosťou, obrátili sme sa s nimi na Komunikačný odbor Ministerstva obrany SR. Matej Neumann nás informoval, že prelet nad územím Slovenska bol súčasťou vopred plánovanej a dlhodobo riadne koordinovanej výcvikovej aktivity spojeneckých vzdušných síl. Robia sa po štandardnom ohlasovacom a schvaľovacom režime pre prelety vojenských lietadiel nad územím členských štátov NATO.
Na aktuálne prelety boli vydané riadne diplomatické povolenia ministerstva zahraničných vecí v koordinácii so Vzdušnými silami Ozbrojených síl SR. Taktiež boli naplánované a koordinované s civilnými a vojenskými orgánmi Českej republiky, riadenia civilnej letovej prevádzky nad územím SR, ministerstvom obrany a vzdušnými silami Slovenska,“ vymenoval M. Neumann.
Na Facebooku Ružomberského hlasu sme sa vás pýtali, či ste prelety tohto lietadla zachytili. Z vašich odpovedí vyplýva, že ste ho zočili v niektorých dňoch, hlavne popoludní a večer. „Videl som ho v Baničnom, letelo zo západu na východ dosť nízko a relatívne pomaly, nad Liptovskou Štiavnicou aj mierne menilo kurz,“ napísal jeden z vás. Ďalší dátum bol 7. augusta dva krát popoludní a raz večer.
Iné komentáre: „V piatok okolo ôsmej letelo ponad Biely Potok smerom nad Liptovské Sliače.“ „Ja som videla 10. augusta o 19.00 h lietadlo nad Liptovskou Osadou a smerovalo k Liptovským Revúcam. Bolo dosť veľké,“ konštatovala Jaroslava Koníčková.
Prelet ponad L. Revúce 10. augusta potvrdila aj Jana Ragulová a s úsmevom dodala: „Myslela som si, že mi zoberie šnúru s bielizňou, pretože letelo tak nízko.“
Práve z L. Revúc máme aj ďalšie dramatické opisy. V úzkej doline údajne lietadlo prenesene lízalo strechy domov. V ten istý deň prelietalo ponad Liptovskú Lúžnu. V nedeľu dopoludnia ho videli v okolí Gejdáku. Práve nedeľa 10. augusta bola dňom, v ktorom ste nám stroj na oblohe avizovali najčastejšie. „Otec ho videl lietať pomaly nízko ponad baňu nad Ludrovou.“ Naši čitatelia lietadlo zachytili aj pri prelete ponad Mních. Rovnako prekvapení z tohto diania boli aj obyvatelia iných častí Liptova a Slovenska.
O aký typ lietadla šlo nám dala stručnú odpoveď Michaela Legelová. Hovorkyňa štátneho podniku Letové prevádzkové služby SR uviedla, že prelety sa robili lietadlom typu C 130 Hercules. „Letelo v malej výške a v neriadenom vzdušnom priestore.“ Zopakovala, že let bol riadne naplánovaný a diplomaticky povolený. Podľa našich informácií lety potrvajú už len do konca tohto týždňa.
Hercules je štvormotorové vojenské transportné lietadlo, vyrábané spoločnosťou Lockheed Martin. Vďaka schopnosti pristáť na akomkoľvek povrchu bolo pôvodne navrhnuté ako vojenské lekárske a nákladné dopravné lietadlo.
(celý článok si môžete prečítať v aktuálnom vydaní Ružomberského hlasu č.15/2015)

Vyhľadávanie

Utorok 23. apríl 2024
0:0:0
Online: