Tretí jarný koncert cyklu „Hudba u Fullu“ bude pod hlavičkou festivalu Konvergencie, ktorý už niekoľko rokov úspešne organizuje tím okolo violončelistu Jozefa Luptáka. Hlavný program festivalu sa síce odohráva v Bratislave a v Košiciach, no časť hudobníkov každoročne obíde aj niekoľko menších slovenských miest. Tento rok tak vďaka spolupráci OZ Simach Art a OZ Konvergencie budeme môcť privítať 5 slovenských hudobníkov, z ktorých niektorí už sú návštevníkom koncertov Hudby u Fullu známi. Huslisti Milan Paľa a Marián Svetlík, violista Peter Vrbinčík, violončelista a zároveň riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták a klaviristka Nora Škuta sa predstavia s programom zameraným na diela Roberta Schumanna. Koncert začne v Galérii Ľudovíta Fullu o 18:00, už túto nedeľu - 9. júna.
Kto sa v rámci tejto akcie predstaví? Milan PAĽA – husle: študoval na konzervatóriu J. L. Bellu v B. Bystrici (P. Strenáčik). Po absolvovaní pokračoval na viedenskej Universität für Musik und darstellende Kunst a vysokoškolské štúdium ukončil na Janáčkovej akadémii múzických umení v Brne (F. Novotný). Je nositeľom ocenení z domácich a medzinárodných súťaží (Concours Moderne Riga, Súťaž Leoša Janáčka v Brne, Súťaž Bohuslava Martinů, Anglo-Czecho-Slovak Trust London a i.), zúčastnil sa viacerých medzinárodných majstrovských kurzov (V. Spivakov, S. Jaroševič a J. Guillou). Ako sólista spolupracoval so Štátnou filharmóniou Brno, Slov. filharmóniou, Symfonickým orchestrom Slov. rozhlasu, Rádiovým orchestrom v Kyjeve, Petrohradským kongresovým orchestrom, Petrohradským filharmonickým orchestrom, Capella of St. Petersburg a dirigentmi ako Th. Guschlbauer, A. Černušenko, D. Švec, P. Gribanov a i. Koncertoval vo Švajčiarsku, Francúzsku, Rusku, na Ukrajine, Nemecku, Rakúsku i Malte. V r. 2009 získal Cenu Ľudovíta Rajtera za výnimočné interpretačné kvality a ojedinelý prístup k slovenskej hudbe, ktorá si prostredníctvom jeho strhujúceho podania získava pozornosť nielen na domácich, ale aj zahraničných pódiách.
Marián SVETLÍK – husle: študoval na Konzervatóriu v Žiline a na JAMU v Brne. Zúčastnil sa viacerých domácich i zahraničných kurzov (A. Moravec, M. Jelínek, F. Novotný, S. Yarosevic, B. Henri Van de Velde). Ako sólista účinkoval so ŠKO Žilina a Janáčkovým akademickým orchestrom v Brne. Bol členom sl. kvarteta Icarus Quartet, s ktorým získal viaceré ocenenia na súťažiach komornej hry a členom SKO B. Warchala. V súčasnosti je koncertným majstrom Symfonického orchestra Slov. rozhlasu.
Peter VRBINČÍK – viola: Oravský rodák, študoval na Konzervatóriu v Žiline (J.Glasnák) a bratislavskej VŠMU (J.Hošek). Bol hosťujúcim študentom na Universtät für darstellende Kunst vo Viedni (T.Kakuska/Alban Berg Quartet), členom Gustav Mahler Jugend Orchestra, The Youth Orchestra of United Europe (C.Abbado), France Youth Orchestra (E.Krivine). Zúčastnil sa majstrovských kurzov u K.Koďouska a S.Palma. V r.1989-1993 bol členom Slovenskej filharmónie, od r. 1987 pôsobil v súbore súčasnej hudby VENI ensemble, do r.2003 zastával post 1.violistu v Cappelle Istropolitane. V súčasnosti je riaditeľom súkromnej hudobnej školy v Jabloňovom a pôsobí v súboroch starej hudby Solamente Naturali, Musica aeterna a Haydn Sinfonietta Wien.
Jozef LUPTÁK – violončelo: jedna z osobností profilujúcich slovenskú hudobnú scénu. Absolvent VŠMU v Bratislave a Royal Academy of Music v Londýne (R. Cohen). Realizoval viacero CD nahrávok (o. i. Bachove Suity pre sólové violončelo, projekt Cellospájajúci výtvarné umenie a súčasnú hudbu inšpirovanú tvorbou J. S. Bacha, premiéry diel V. Godára, live záznam recitálu v Londýne), stál pri zrode početných diel súčasných autorov. Je spoluzakladateľom súboru Opera Aperta, iniciátorom a umeleckým riaditeľom festivalu Konvergencie. Pravidelne koncertuje na pódiách v Európe i zámorí, vedie majstrovské kurzy. Okrem klasickej hudby sa venuje tiež improvizácii a alternatívnym hudobným projektom (o. i. Chassidic Songs s akordeonistom B. Lenkom, huslistom M. Valentom a rabínom B. Myersom). Aktuálne pracuje na nahrávke violončelových koncertov, ktoré pre neho skomponovalo päť slovenských skladateľov. V r. 2010 získal Cenu ministra kultúry SR.
Nora ŠKUTA – klavír: Zakladajúca členka súboru Opera Aperta patrí v súčasnosti medzi najvýznamnejších medzinárodne aktívnych slov. klaviristov. Je vyhľadávanou komornou i sólovou hráčkou a zanietenou interpretkou súčasnej hudby. Pravidelne vystupuje na medzinárodných festivaloch, v súčastnosti úzko spolupracuje so súborom Österreichisches Ensemble für Neue Musik. V r. 2006 nahrala pre vydavateľstvo Hevhetia na SACD Sonáty a interlúdiá Johna Cagea, ktoré vysoko hodnotila domáca i zahraničná kritika. CD bolo minulý rok v Londýne vybraté do novej knihy renomovaného kritika BBC Music Magazine Rogera Thomasa 1001 Classical CDs You Must Hear, Before You Die.
Matúš Bišťan, foto archív