Ružomberský hlas
  • Pondelok 15. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

(ABONENTNÝ CYKLUS 2024/25) Nový formát ponuky predstavení v ružomberskom Kultúrnom dome Andreja Hlinku (KDAH) má svoje zahrievacie kolo už takmer za sebou.  Abonentné predplatné, zdá sa, zapadlo do kultúrnej ponuky našej spoločnosti, ako dážď do púšte. Zaujalo a chytilo sa. Pilotná šnúra, pestrá skladbou ponuky, bola aj lakmusovým papierikom testu viacerých parametrov. Ale už aj bez toho, žeby sa niečo striktne vyhodnocovalo, príprava ďalšieho okruhu podujatí nemohla čakať.

Termíny a tituly programov treba kontrahovať dostatočne dopredu. Najmä u hudobníkov je známe, že nosia kalendáre vydané už rovno na štyri roky.  A čas aj uteká a neraz beží v šprinte. Akoby nedávno, uvádzal sa vo Veľkej dvorane Novoročný koncert v populárnom šate klasických melódií zo sveta opery či operety.

Štátny komorný orchester Žilina pod vedením svojho čestného šéfdirigenta Leoša Svárovského, sa predstavil s atraktívnou sopranistkou Terezou Mátlovou. Kto prišiel, určite nebanoval. Alebo Radošínci so SĽUKom v exkluzívnej divadelnej a scénickej výprave. Všetko vystúpenia, programy, ako strela do stredu terča. Rovnako uvedenie Pucciniho omše tam, kam patrí, teda v kostole, bol úspech s veľkou odozvou. V podaní Štátnej opery z Banskej Bystrice. Teda zneďaleka. Aj to bude jeden z dôvodov, pre ktorý bude po tomto telese dramaturg podujatí - Radek Zdráhal - siahať častejšie. Zároveň, ako riaditeľ KDAH, si môže (vlastne sám sebe) vytvárať prekážky. Náročné predstavenia, inscenácie a koncerty vyžadujú určitý trend a úroveň javiskovej techniky. Veci, ktoré sú v pláne, ale musia sa najmä stíhať. Tiež nemalá úprava hľadiska je v očakávaní.

Štátny komorný orchester Žilina

A tak (v podstate už o chvíľu) striedanie rokov bude lemovať opäť už známy Štátny komorný orchester Žilina. V závere roka uvedie vo Veľkej dvorane doslova šláger spirituálnej klasiky - známa Česká mše vánoční od Jakuba Rybu. Pridá sa Cantica Collegium Musicum Martin a sólisti, pod vedením šéfdirigenta ŠKO, ktorým je František Macek. A v novom roku opäť tento orchester (s dirigentom Oliverom Dohnányim) vystrelí ako ohňostroj Novoročný koncert. Ale, aby sme nestrašili s uháňajúcim časom, do tej doby čaká na ružomberského diváka a poslucháča ešte celý rad pôsobivých programových podujatí. Štartovať ho bude toto isté hudobné teleso (ŠKO) Zahajovacím koncertom 20. septembra vo Veľkej dvorane. V 2. klavírnom koncerte B-dur Ludwiga van Beethovena sa v rámci programu predstaví aj súčasná slovenská koncertná interpretačná hviezda, klavírista Jakub Čižmarovič.

Viac než rok

Veľká dvorana (v sľúbenom vynovenom šate) sa ponúkne aj pre uvedenie všetkých ďalších podujatí nového, pripravovaného abonentského cyklu. Siahať bude až viac než rok dopredu, ukončí sa uvedením operety Grófka Marica 10. júna 2025 od Štátnej opery z Banskej Bystrice.

Slovenské národné divadlo

Veľkou hodnotou a umeleckým vkladom bude Slovenské národné divadlo. Samotný subjekt hodný úcty a kvality. Tiež nemá vo zvyku robiť zájazdové predstavenia a ešte k tomu v kultúrnych domoch. V Ružomberku sa uvedie Baletným galavečerom 23. októbra. Pre našu kultúrnu scénu je to raritné, netradičné predstavenie, pretože, kedy už bol u nás balet v klasickej podobe, s výnimkou folklórnych vystúpení. Sólisti SND sa predstavia vo viacerých tanečných vystúpeniach, hoci aj ukážkou zo známej opery Thais a v ďalších. Najlepšie zo svetového baletu 20. a 21. storočia budú mať možnosť diváci vidieť v posledný januárový deň budúceho roka. Pod titulom Rukopisy majstrov SND predstaví svetoznáme choreografické osobnosti, ako sú William Forsythe, Edward Liang, Craig Davidson a Jerome Robbins, ktoré prinášajú štyri podoby súčasného baletu. Tanec zase iného charakteru predstaví známy SĽUK na Juraja, 24. apríla 2025.

Milada

Dramatickým skvostom, azda aj vrcholom celoročnej ponuky programu Kultúrneho domu A. Hlinkuk, bude činohrou Národného divadla uvedená dráma Milada. Absolútne skvelá a zároveň až fascinujúco podobná Vladena Škorvagová, v postave Milady Horákovej, predvádza herecký koncert vnútorne prežívanej osobnej tragédie. Elektrizujúca úprimnosť výkonu spolu s nápaditou réžiou vytvára silný emočný náboj, ako aj strhujúce napätie. Hra je výrazným výkrikom proti brutalite komunistickej moci v 50. rokoch. Mocenské impérium s obľubou bezdôvodne obviňovalo, s následným väznením a neraz popravami, koho si zmyslelo. Pod kuratelou ŠTB a KGB prebiehali vykonštruované procesy a justičné vraždy. Predstavenie zvlášť vhodné mnohým starším, ktorí už akosi na príkoria tej doby pozabudli. A tiež mladším, lebo nikdy nie je tak dobre, aby sa akékoľvek zlo nemohlo vrátiť. Svoj výrazný herecký podpis do tejto divadelnej hry pridajú podľa alternácie aj také mená, ako Ján Gallovič alebo Ľubomír Paulovič.

Hudba obohacuje

21. februára bude Symfonický koncert Slovenskej filharmónie a v marci, rovno devätnásteho - na Jozefa, Štátna opera uvedie program Slávne operné melódie. A tak Zbor židov z opery Nabucco alebo Zbor cigánov z opery Trubadúr, si budú môcť diváci vypočuť tak, ako ich autori skomponovali - v živej produkcii, keď záznamové a reprodukčné zariadenia ešte neexistovali.

Bratislava Hot Serenaders

Georg Gershwin neprežil ani štyri desiatky rokov svojho života. Jeho meno sa však natrvalo zapísalo do svetovej hudobnej tvorby. Je tomu práve sto rokov, ako zložil svoju legendárnu Rhapsody in Blue, teda Rapsódia v modrom. V Ružomberku zaznie v originálnom naštudovaní s klavíristom Karlom Košárkom. Bola napísaná pre orchester dirigenta Paula Whitemana. Srší bravúrnym klavírnym partom, prekvapivými a vtipnými akordmi s vysokými nárokmi na prstoklad. Samozrejme, celá rezonuje podmanivým rytmom idúceho vlaku, v ktorom ju skladateľ komponoval. Bratislava Hot Serenaders vystúpi v našom meste 25. mája 2025.

Priehrštie predstavení

Abonentský cyklus zahŕňa 11 predstavení v cene 220 eur (alebo môžete využiť polročné vstupné - 100 eur na prvý polrok, 5 predstavení, 120 eur na druhý polrok, 6 predstavení). Neznamená to však, že sa jednotlivé vstupenky, v prípade voľnej kapacity, nedajú tiež zakúpiť. A tiež to neznamená, že už mimo tohto cyklu nebudú iné predstavenia. Práve naopak! Aj tu je ponuka Kultúrneho domu Andreja Hlinku štedrá. Možno ako ešte nikdy.

Určite mnohí spojili svoje študentské roky s hudbou skupiny ABBA. Svoju mladosť si takto budú môcť pripomenúť aj cez hudobný formát ABBA symphonic show s jej najznámejšími skladbami. V ružomberskej Veľkej dvorane vystúpi 17. októbra. Slovenské herecké hviezdy, Zuzana Kocúriková a Martin Huba, sa predstavia ružomberskému publiku v sugestívnej dráme z 50. rokov, Akcia B. Tieň komunistickej moci zatieňuje slobodu rozhodovania aj v tom, kde chce človek, občan, žiť a v čom chce bývať. Predstavenie bude v apríli budúceho roka a nesie exkluzívnu značku SND.

Na budúci rok po Veľkej noci 22. apríla, sa vo farskom kostole sv. Ondreja rozozvučia tóny W. A. Mozarta s uvedením jeho omše Requiem. A aby hudby nebolo málo, Slovenská filharmónia pridá 7. júna budúceho roku objemný koncert s vrcholným číslom, ktorým bude 9. symfónia Antonína Dvořáka, nazývaná aj Novosvetská.

Kultúrne predstavenia v meste sú aj odrazom úrovne jeho spoločenského nastavenia. Dopĺňajú intelektuálny objem prostredia. Zároveň zapisujú etapy pohybu histórie, ktorá s mestom kráča...

(abonentné vstupenky pre ďalšiu sezónu sú už v predaji v Informačnom centre Ružomberok)

(článok sme uverejnili v Ružomberskom hlase č.11/2024)

Vyhľadávanie

Pondelok 15. júl 2024
0:0:0
Online: