Ružomberský hlas
  • Streda 24. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Šport
  • 17. február 2024
  • 3234

ŠPORT Aby to bolo úplné a presné, Slávii sa podarilo dnes v Koniarni vyhrať aj kvôli nepremeneným trestným hodom Ružomberka a nekvalitnému doskoku domáceho družstva. Vo viacerých momentoch sa však rozhodcovská trojica Cibulka, Fanfarová a Šarišský skutočne "vyznamenala", a to na obidve strany, aj keď...

Od piatku do nedele sa hrá v športovej hale Koniareň finálový turnaj Slovenského pohára v basketbale žien. Podrobnejšie štatistiky si môžete prečítať TU, v tomto príspevku sa však chceme venovať dnešnému druhému semifinálovému zápasu medzi MBK Ružomberok a Sláviou Banská Bystrica.

Jasným papierovým favoritom bol hosťujúci tím, ktorý má približne dvojnásobný rozpočet v porovnaní s ružomberským družstvom. Úradujúci vicemajster sa však celý zápas akoby hľadal. Päť legionárok sa spolu s Martiškovou snažilo vygumovať obranu Ruže, no prakticky počas väčšiny stretnutia sa im to vôbec nedarilo.

Naopak, domáci Ružomberok, oslabený o zranenú Andělovú, neustále držal krok s favoritom a živil šancu na výhru, znamenajúcu postup do finále pohára. Zverenkám Juraja Suju sa síce nedarilo predovšetkým pod vlastným košom, ale bojovnosťou doháňali tento hendikep.

Okrem viacerých nepresností a nepremenenia pomerne ľahkých striel však Liptáčky zrážali na kolená aj viaceré sporné a chaotické rozhodnutia arbitrov. Do očí aj laickej verejnosti v Koniarni bili mnohé verdikty (často nepresné na obidve strany), no predovšetkým odpískanie 5. faulu domácej Jackovecovej bolo viditeľným zlyhaním rozhodcovskej trojice. V čase, kedy ešte bol konečný výsledok v nedohľadne, a stav takmer vyrovnaný.

Možno by Ružomberok vo fantastickej atmosfére prehral so Sláviou tak či tak. Je však zarážajúce a veľmi smutné, keď musia rozhodcovia (ne)nápadne a "akože" potichu dláždiť cestu favoritovi, ktorý, vzhľadom na kvalitu svojho kádra a množstvo cudziniek mal doslova "rozbiť" oslabený domáci tím o 30-40 bodov...

V tejto súvislosti vyznieva veta trénerky hostí Zuzany Žirkovej "zbytočne sa Ružomberok nechal vyviesť z miery" - veľmi neprofesionálne, až dehonestujúco z pohľadu ružomberského družstva.

Pre Ružomberský hlas sme získali exkluzívne stanovisko odborníka z lavičky tímu, ktorý sa tiež zúčastňuje Slovenského pohára. "Zbytočne ovplyvnili zápas, a bolo ich príliš vidno. Škoda, lebo možno by to skončilo rovnakým výsledkom… Ale, bolo zrejmé, že keď bude vyrovnaný stav, trošku Bystrici pomôžu, kvôli Zuzke, ale nepískajú s citom. Nepripravujú sa na zápas, a pošle SBA na takéto zápasy rozhodcov, ktorí na to nemajú. Na slovenských rozhodcov nemám celkovo dobrý názor, lebo sa nevzdelávajú, neposúvajú sa, ale sú maximálne arogantní bez rešpektu k hráčkam a trénerom. Tým, že majú píšťaľku v ústach, myslia si, že sú nad všetkými," uviedol pre RH basketbalový odborník, ktorý si neželal zverejniť meno a priezvsko. Podľa zákona túto jeho požiadavku rešpektujeme.

(2. semifinále): MBK Ružomberok - Slávia Banská Bystrica 60:70 (30:34). Jackovecová 21, Buknová 12, Mikovčáková a Urbanová po 6, Havranová 5, Jarošová a Štefančová po 4, Hadačová 2 - Martišková 17, Pulliamová 15, Bogićevićová 13, Burová 10, Mujovićová 8, Malašková 7. Štvrtiny: 19:22, 11:12, 18:13, 12:23. TH: 23/15 - 27/19. Trojky: 5-5. Diváci: 502. Rozhodovali: Šarišský, Fanfarová, Cibulka. Úspešnosť streľby: 40% - 34%.

Juraj Suja, tréner MBK Ružomberok: "Prehrali sme na doskoku. Zápas sme neprehrali basketbalovou kvalitou, ktorá je na strane Banskej Bystrice, ale tým, že sme súperovi malť 21 útočných doskokov, čo je nemysliteľné číslo, ak chcete uspieť s papierovou lepším protivníkom. Som z toho veľmi sklamaný, že sme nedokázali v sebe nájsť energiu, silu, motiváciu - pobiť sa o odrazené lopty viac. Slávia potvrdila úlohu favorita, ale neboli sme vôbec bez šance."

Zuzana Žirková, trénerka Slávie Banská Bystrica: "Ťažký zápas, ako každý iný. Mali sme zlú krivku v tretej štvrtine, kde sme vyzerali už akoby porazene. To Ružomberok pochopiteľne nakoplo. Ale, chvalabohu, v poslednej štvrtine sme to zvládli. Možno aj silou lavičky, možno väčšou rotáciou. Dnes sme vyhrali útočné doskoky, čo bolo naše veľké plus. Na konci to bolo rozhárané na obidvoch stranách, zbytočne sa Ružomberok nechal vyviesť z miery."

Vyhľadávanie

Streda 24. apríl 2024
0:0:0
Online: