Ružomberský hlas
  • Pondelok 15. júl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

PUBLICISTIKA Je jedným z prvých Ružomberčanov, presnejšie Černovčanov, ak nie prvý, ktorí absolvovali beh z najnižšieho bodu na najvyšší na Slovensku. Reč je Martinovi Hatalovi, ktorý nám priblížil, ako dlho mu beh trval, pocity z trasy, plánovanie a prípravu tejto náročnej akcie, prípadne prekvapenia na trase.

„Beh sme absolvovali začiatkom júla. Iniciátorom bol kamarát Rado Mikuláš. Neskôr sme zistili, že Tomáš Kačmarčík už podobný beh absolvoval pred zhruba dvomi rokmi. Neviem však o nikom, kto by z Ružomberského okresu odbehol celú túto trasu. Myšlienka behu z najnižšieho bodu z Klinu nad Bodrogom na Gerlachovský štít sa mi zapáčila, a preto som sa rozhodol, že to vyskúšam,“ naznačil pohnútky M. Hatala.

Parádna štatistikaPodporou mu boli priateľka Katka a Liptáci Tomáš Kučka s Jánom Mrázom. Tí celý beh natáčali a možno z neho bude raz aj nejaké video. Počas projektu ho prišiel bežecky potiahnuť Matúš Vlčko a na Gerlach sa k nim pridal aj Rado. „Rád behám po asfalte, čomu som prispôsobil samotnú trasu,“ poznamenal a pridal štatistiku – 203 kilometrov, 5030 výškových metrov a trvanie 30 hodín a 9 minút.

„Trasu som si plánoval sám, väčšia časť viedla po miestnych komunikáciách, čo bolo jednoduchšie aj pre moju podporu. Cielene som si naplánoval prebeh námestím v Košiciach a Margecanským tunelom. Úsek pred Margecanmi sme bežali turistickým chodníkom, ktorý však nebol veľmi udržiavaný, museli sme sa predierať kríkmi, čo ma trochu spomalilo. Keď som dobiehal do Tatier, mal som spánkovú krízu a musel som si na 10 minút zdriemnuť v aute, inak sa mi ale bežalo dobre. Bežal som celú trasu, iba občas niečo vykráčal a na Gerlach sme už šli v sprievode horských vodcov,“ povedal M. Hatala.

Počasie Martinovi s tímom po celý čas prialo, bolo pod mrakom, nepršalo, ani nefúkalo. „Pocity mám pozitívne, nestalo sa nič, čo by mi beh znechutilo. Dobehol som v zdraví a viem si predstaviť, že by som si to celé ešte zopakoval. Trasa bola veľmi pekná, jediné čo by som zmenil pri ďalšom behu je úsek pred Margecanmi.“

Čo dokážu za 24 hodín? Dodal, že špeciálne sa na tento projekt nepripravoval. „Vzhľadom na to, čo mám nabehané, nejde až o takú vzdialenosť. Druhý rok trénujem pod vedením Lenky Litvinovej, ktorá ma na ultra vzdialenosti pripravuje systematicky. Podporný tím mám vždy vyskladaný z našej bežeckej partie, kde sa už poznáme a vieme, čo od seba očakávať,“ podotkol.

Na tému plánov do budúcnosti, pokiaľ ide o beh, dodal, že tento rok sa zúčastní na maratónskej klasike v Košiciach. Okrem toho chce s Tomášom Kučkom vyskúšať koľko kilometrov dokážu odbehnúť za 24 hodín. „Chcel by som prekonať osobný rekord spred dvoch rokov a Tomáš skúsi otestovať svoje hranice,“ dodal M. Hatala.

Vyhľadávanie

Pondelok 15. júl 2024
0:0:0
Online: