Ružomberský hlas
  • Sobota 22. jún 2024
  • 0:0:0
  • Online:
  • Ružomberok
  • Kultúra
  • 17. máj 2024
  • 433

Jubilejný 15. Lúžňanský barytón - raritný festival dychových hudieb na Liptove pozýva na mimoriadnu dávku kvalitnej hudby, interpretačného umenia a tanečných hitov! Milovníkov dychoviek či rodiny s deťmi láka na bohaté poobedie plné sprievodných aktivít, lokálnych produktov z oblasti gastronómie ako aj atrakcií pre deti zdarma.

V sobotu 8. júna 2024 od 13:00 sa nádvorie pri Obecnom úrade v Liptovskej Lúžnej už 15. krát rozozvučí tónmi dychových hudieb z celého Slovenska. Zapálení organizátori a muzikanti z Dychovej hudby Lúžňanka aj tento rok pozývajú na kvalitný program v zložení: Detská dychová hudba kubínske KaKaO - ide o nové zoskupenie žiakov ZUŠ Petra Michala Bohúňa z Dolného Kubína a Liptovskej Lúžnej, ktoré od septembra 2023 funguje pod pedagogickým vedením Kataríny Kalmovej a Vladimíra Kačiaka.

Podujatie svojim koncertným vystúpením obohatí Dychová hudba Predmierčanka z Predmiera, okres Bytča. Dychová hudba sa v apríli tohto roku na Krajskej postupovej súťaži a prehliadke Oddychovka umiestnila v zlatom pásme. Rovnako sa predstaví aj jedna z najstarších dychoviek regiónu horného Požitavia - Dychová hudba Podhrušovan z Topoľčaniek, ktoré sú historicky známe aj ako letné prezidentské sídlo.

Hodinové koncertné predstavenia pomyselne ukončí vystúpenie Slašťanskej kapely z obce Slaská, nachádzajúca sa 8 km od okresného mesta Žiar nad Hronom v malebnom prostredí pod Kremnickými vrchmi. Špeciálny hosť – Taste of Brass Veľkým prekvapením a novinkou v umeleckom žánri festivalu bude aj večerné vystúpenie orchestra Taste of Brass, ktorý sa špecializuje na interpretáciu hudby 60. až 80. rokov minulého storočia. Ide o koncertné teleso, ktoré sa vyznačuje výhradne živým prevedením svetovo populárnych skladieb vo vlastných aranžmánoch a slovenských piesní, známych zo súťaže Bratislavská lýra.

Taste of Brass zároveň odštartuje tanečnú zábavu pod holým nebom od 20:00. Táto bude neskôr pokračovať so Slašťanskou kapelou. Na domácej pôde ako tretia v poradí vystúpi aj Dychová hudba Lúžňanka, ktorá patrí medzi tradičné slovenské dychové hudby a jej pôvod siaha až do dvadsiatych rokov 20. storočia. Súčasnú zostavu skupiny tvorí 23 členov, ktorí tvoria pestrú paletu vekových kategórií – od najstaršieho 70-ročného člena až po najmladšiu 12-ročnú flautistku.

Lúžňanka nielenže spája hráčov naprieč generáciami, ale aj búra mýty o dychovke ako čisto mužskej hudbe, keďže počet dievčat v kapele stále narastá a vyrovnáva sa. Vedenie skupiny patrí do rúk dvoch mladých žien, predsedníčky Ľudmily Glembovej a kapelníčky Kataríny Kalmovej. Sprievodné aktivity Lúžňanský barytón sa okrem sústredenia kvalitných dychových hudieb usiluje vytvárať priestor pre lokálnych výrobcov z obce a blízkeho okolia a rovnako sa snaží neustále zmenšovať ekologickú stopu v boji proti klimatickej kríze.

Na svoje si prídu gurmáni, kávičkári či milovníci piva, ktorých poteší remeselné pivo z Revúckej doliny Čierny kameň spolu s gastroprevádzkou z Liptovskej Lúžnej – GastroOn. Súťaž v pití piva určite nebude chýbať. Rovnako sa možno tešiť na viacero druhov gulášu, pečeného mäsa či výrobkov od miestnych výrobcov, napríklad medovníčkov Medveďovník, pýšiacich sa značkou Produkt Liptova. Pre tých najmenších sú taktiež pripravené detské atrakcie zdarma – skákacie hrady, maľovanie na tvár či workshop Spoznaj dychový nástroj, pri ktorom si deti môžu vyskúšať hru na rôzne dychové nástroje!

Tak ešte raz. Kedy sa stretneme? 8. júna 2024 od 13:00 hod, slávnostné otvorenie prehliadky o 14:00 na nádvorí Obecného úradu v Liptovskej Lúžnej. Vstupné je 7 eur, deti do 12 rokov majú vstup voľný. Podujatie sa uskutoční s finančnou podporou obce Liptovská Lúžna. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. S finančným príspevkom Hudobného fondu. Ružomberský hlas je mediálnym partnerom tohto podujatia.


Vyhľadávanie

Sobota 22. jún 2024
0:0:0
Online: