Ružomberský hlas
  • Štvrtok 18. apríl 2024
  • 0:0:0
  • Online:

Ponúkame výber z pravidelnej rubriky Ružomberského hlasu - Stalo sa. Stane sa? V rámci nej informujeme o dianí v regióne rozsiahlejšou formou. Dozviete sa všetko dôležité z udalostí – minulých aj budúcich (pripravovaných) – v okrese Ružomberok...

Nový prednosta. „Podľa ustanovenia zákona č. 180/2013 Z. z. o organizácii miestnej štátnej správy prednostu okresného úradu vymenúva a odvoláva vláda Slovenskej republiky na návrh ministra vnútra. V súlade s tým predseda vlády Ľudovít Ódor poverený riadením ministerstva vnútra 26. júla 2023 predložil vláde Slovenskej republiky návrh na odvolanie a na vymenovanie prednostu Okresného úradu Ružomberok. Vláda odvolala z funkcie prednostu Emila Marettu s účinnosťou od 31. júla 2023. Novým prednostom OÚ Ružomberok bude od 1. augusta 2023 Radoslav Salák,“ uviedlo ministerstvo vnútra na svojej stránke.

Obchvat Ružomberka je najdrahší na SlovenskuDiaľničný úsek Hubová – Ivachnová (uvádzaný aj ako obchvat Ružomberka) s dĺžkou takmer 15 kilometrov je v súčasnosti najdrahší rozostavaný na Slovensku. Z pôvodnej ceny 289 miliónov sa aktualizovaná cena vyšplhala na 633 miliónov eur. Stavba, ktorá mala byť hotová v roku 2017, bude podľa odhadov dokončená v rokoch 2024 až 2025. Odhadované meškanie tak predstavuje osem rokov. Nielenže sa stavia mimoriadne dlho, ale je najviac predražený oproti pôvodnej cene, ktorá narástla viac ako dvojnásobne. Podľa pôvodnej zmluvy mal byť obchvat Ružomberka hotový už v roku 2017, neskôr Národná diaľničná spoločnosť posunula termín na december 2023, ani ten však už nie je aktuálny. Ako uvádza aktuálny harmonogram výstavby diaľnic, posledné financie na tento úsek sú vyčlenené na rok 2027. Táto časť D1 mešká najmä pre zlé trasovanie cez zosuvné územie, preto bolo potrebné pozmeniť trasu. Po otvorení diaľnice motoristi ušetria 16 minút v porovnaní s jazdou po súčasnej ceste prvej triedy. Ďalšími v cenovom rebríčku zazmluvnených a rozostavaných úsekov je severný obchvat Prešova (338 mil eur), D1 Lietavská Lúčka - Dubná skala (323 mil eur) či R2 Kriváň – Mýtna (302 mil eur). Informácie priniesol denník Sme.

Radošinci v septembri. Kultúrny dom Andreja Hlinku pozýva 20. septembra o 18:00 do Veľkej dvorany na divadelné predstavenie Radošinského naivného divadla Madona s dieťaťom. Ide o horkú komédiu o ľuďoch z domu vedľa diaľnice. Madona s dieťaťom je ďalším javiskovým prísľubom divákom Radošinského naivného divadla na nekonvenčné, pôsobivé, no najmä smutno - smiešne zobrazenie našej súčasnosti. Režisérom novej inscenácie RND je Kamil Žiška, autorom hudby Juraj Haško. Vstupné na podujatie je 23 eur, lístky si v predpredaji môžete kúpiť v Informačnom centre.

Príbeh plný pesničiek. Kultúrny dom Andreja Hlinku pozýva 17. septembra o 15:30 do synagógy na detektívnu rozprávku Čáry máry alebo záhada strateného prútika. „Príbeh čarodejnice, ktorá pri svojom pátraní stretáva zaujímavých ľudí (Indiánov, námorníka). Pomocou svojej vytrvalosti, vynaliezavosti a vtipu sa dostane k nečakanému rozuzleniu. Príďte sa pozrieť a pomocou príbehu plného pesničiek sa spolu s nami dostanete na neobyčajné miesta,“ pozývajú organizátori. Vstupné na divadlo je 6 eur. Lístky si môžete vopred kúpiť v Informačnom centre.

Belanský kotlík – prvý ročníkV sobotu 21. júla bol v Bielom Potoku prvý ročník podujatia Belanský kotlík. Išlo o súťaž vo varení gulášu, ktoré zorganizovalo OZ NJOY. Podmienkou bolo priniesť si vlastnú výbavu (kotlinu, varechu, naberačku) a všetky potrebné suroviny na prípravu gulášu. Organizátori zabezpečili drevo, pitnú vodu, misky, lyžice, chlieb, stôl a lavicu, aj malé občerstvenie. Guláš v množstve približne 5 litrov mali družstvá (zúčastnilo sa ich 12) uvariť za 4 hodiny podľa vlastnej receptúry. Ďalšou podmienkou tiež bolo, že ingrediencie na guláš mali byť v surovom stave (mohli byť nakrájané) – polotovary použité byť nemohli. Porota hodnotila originalitu, chuť a dodržanie časového limitu. Sobotou návštevníkov okrem samotnej súťaže sprevádzal aj tento program: hudobná skupina Salco, video disco show, DJ Kráľ a špičkový moderátor Dalibor Bíro, veľkoplošná LED obrazovka, bohatá tombola, súťaže pre malých aj veľkých, skákací hrad. Bolo pripravené aj občerstvenie, napríklad cukrová vata, popcorn či langoše. Víťazom súťaže sa stalo družstvo RK Drinkers Dream Team.

Osobnosť kraja –návrhy do konca augusta. Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) udelí aj tento rok ocenenia osobnostiam, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii kraja. Verejnosť môže svoje návrhy zasielať do konca augusta. „ŽSK udeľuje ocenenia každoročne v dvoch kategóriách Cena ŽSK a Pamätná plaketa. Cenu ŽSK ako najvyššie vyznamenanie udelené samosprávnym krajom môže udeliť Zastupiteľstvo ŽSK osobám, ktoré obzvlášť významným spôsobom prispeli k rozvoju a prezentácii ŽSK, obohatili ľudské poznanie vynikajúcimi tvorivými výkonmi a zaslúžili sa o šírenie dobrého mena ŽSK a Slovenska doma a v zahraničí. Držiteľmi tohto ocenenia sú napríklad športovci Petra Vlhová a Peter Sagan, manželia Oľga a Ľubomír Feldekovci, speváčka Marcela Laiferová či umelecký drotár Juraj Šerík,“ informovala župa. Ak by ste mali návrhy na takéto ocenenie, môžete ich zasielať do konca augusta. Potrebná je krátka charakteristika a súhlas nominovanej osobnosti. Návrhy zasielajte na e-mail navrhosobnosti@zilinskazupa.sk, písomne alebo osobne na Úrad ŽSK, Kancelária predsedníčky ŽSK, Komenského 48, Žilina. O tom, kto pribudne do siene slávy Žilinskej župy, sa dozvieme na slávnostnom oceňovaní, ktoré sa spravidla uskutočňuje koncom roka.

Spomienka na Duchoňa. Kultúrny dom Anreja Hlinku pozýva 7. septembra o 19:00 do Veľkej dvorany na predstavenie Zem pamätá. Ide o autorský divadelný projekt - hudobnú biografiu Karola Duchoňa v réžii renomovaného českého režiséra Jiřího Havelku. Vstupné na predstavenie je 18 eur, lístky si môžete v predpredaji kúpiť v Informačnom centre na Bernolákovej ulici.

Vyhľadávanie

Štvrtok 18. apríl 2024
0:0:0
Online: