Ružomberský hlas
  • Pondelok 27. máj 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, foto Stanislav Surový) - Je dobojované. Ale, je? Naozaj? Hoci zajtra začína tzv. moratórium, ešte pokojne môžeme čakať nejaké prekvapenia v našich schránkach, alebo iné pokútnosti, ktoré sa na rôznych miestach všelijakým spôsobom môžu objaviť. Alebo, aj nemusia...
Spojené komunálne a župné voľby klopú na dvere. V sobotu 29. októbra od 7:00 do 20:00 si budeme voliť primátorov, starostov, poslancov, županov, krajských zastupiteľov. V Ružomberku máme na výber spomedzi 5 kandidátov na primátora a 76 uchádzačov o post poslanca mestského zastupiteľstva.
Kampaň bola zaujímavá. V uliciach mesta, ale aj na sociálnych sieťach. Aj v niektorých novinách, v ktorých neoznačená inzercia doslova bila do očí. Hoci aj na titulnej strane...
Niekto sa snažil presadiť vyslovene vlastným programom (aj keď pomerne stručným). Iný popri špičkovom a skutočne prepracovanom marketingu poukazoval aj na „chyby“ protikandidátov. Ďalší predostieral to, čo už urobil a dokázal, iný ponúkal verejnosti jedno a to isté heslo s nádejou, že je dostatočne silné a jasné. A posledná? Nekomunikácia s médiami. Žiadnymi a zásadne. To ju vystihovalo zrejme najviac a najlepšie.
Každý si urobte názor sám. Či už ste si na niektorom z mítingov vychutnali Zipser párky, Urpiner, Bernard či iné pivo, dobrý guláš či kapustnicu – alebo nie – deň, pre ktorý všetci toto „predstavenie“ uplynulých týždňov robili, prečo ste zadarmo mohli nielen jesť, piť, ale aj počúvať kadekoho, spievať a tancovať – sa volá sobota 29. október 2022.
Na nedostatok kandidátov sa zrejme nedá sťažovať. Rozmanitá zmes sa ponúka takmer v celom meste, v každom obvode, o uchádzačoch na primátora to platí tiež. Podobne ako v obciach (až na 9 výnimiek – rekord – kde kandiduje len súčasný starosta – ale aj tam volíte tiež župana, poslancov kraja a obecného zastupiteľstva).
Prísť voliť by sme mali všetci. Minimálne tí, ktorým na osude nášho volebného obvodu, mesta, časti obce a obce ako takej, ale aj kraja – záleží. Je z čoho vyberať a určite si potom budeme všímať, ako daní kandidáti, hlavne tí, ktorí budú zvolení, držia svoje slovo a (ne)plnia sľuby.
Výnimku z akejkoľvek diskusie, sťažovania sa a ponosu na súčasný stav – po týchto voľbách – budú mať len tí, ktorí voliť neprídu, hoci mohli. Ak totiž nejdeš voliť, nemáš právo ani len náznakom kritizovať čokoľvek, čo volení funkcionári urobili, neurobili, mali urobiť.
Pre mňa je voľba jasná. Tá hlavná – voliť pôjdem, bez debaty.
A potom budem pozorne sledovať, ako si úspešní kandidáti počínajú. A – áno – ak sa mi to nebude páčiť, nebudem ticho. Pretože môžem – bol som voliť...

Vyhľadávanie

Pondelok 27. máj 2024
0:0:0
Online: