Ružomberský hlas
  • Štvrtok 1. jún 2023
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Peter Machajdík, foto archív) - Cyklus komorných koncertov Hudba u Fullu bude pokračovať v nedeľu 18.9. 2022 o 18:00 h tradične v Galérii Ľudovíta Fullu koncertom Československého komorného dua, pozostávajúceho z huslistu Pavla Burdycha a klaviristky Zuzany Berešovej. V pestrom programe, zostavenom z hudby slovenských a českých skladateľov sa poslucháči budú môcť započúvať do diel Leoša Janáčka, Eugena Suchoňa, Petra Machajdíka a Bohuslava Martinů.

Československé komorné duo pôsobí na hudobnej scéne od roku 2004 a patrí k najlepším súborom komornej hudby v Česku a na Slovensku. Duo zameriava svoju interpretačnú činnosť na tvorbu slovenských a českých skladateľov 19. - 21. storočia. V roku 2019 natočilo vo svetovej premiére na kompaktný disk Fantáziu a Burlesku, op. 7 Eugena Suchoňa, v autorskej verzii pre husle a klavír. V pozícii rezidenčného súboru diplomatických misií Českej a Slovenskej republiky, pri oslavách 100. výročia vzniku Československej republiky a 25. výročia vzniku Českej a Slovenskej republiky v roku 2018, predstavilo Československé komorné svoje interpretačné majstrovstvo publiku nielen v metropolách na európskom kontinente (Rím, Varšava, Štokholm, Atény, Bern, Budapešť, Bukurešť, Dublin, Kišiňov, Lisabon, Nikózia, Podgorica, Riga, Vilnius), ale aj v Ázii (Taipei, Peking, Jakarta), Amerike (Havana, Brasilia) a Afrike (Káhira, Nairobi). V roku 2018 dvojica hudobníkov naštudovala na objednávku festivalu Forfest Czech Republic program "Slovenské a české skladateľky v Československu" zo skladieb Vítězslavy Kaprálovej, Ivany Loudovej, Sylvie Bodorovej, Iris Szeghy a Viery Janárčekovej. V roku 2017 prezentovali tvorbu českých skladateľov Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetanu a Leoša Janáčka na koncertnom turné v Číne (Beijing, Shanghai, Jiaxing, Hangzhou, Qingdao). V roku 2016 nahrali dva kompaktné disky, prvý s hudbou slovenského skladateľa Ladislava Kupkoviča a druhý s koncertnými valčíkmi významného rodáka z Bardejova Bélu Kélera. Československé komorné duo je publikom aj kritikmi oceňované za vysokú profesionalitu, perfektnú súhru a tvorivé interpretačné výkony naplnené širokou škálou emócií, vitalitou a expresivitou. Do Ružomberka neprichádza dvojica skvelých hudobníkov po prvýkrát. V rámci cyklu Hudba u Fullu uviedla v minulosti širokú škálu hudby nielen slovenských a českých autorov, ale aj diela skladateľov zo vzdialenejších kútov sveta. Ružomberok sa môže tešiť na silný umelecký zážitok.

Projekt Hudba u Fullu 2022 z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Koncert Československého komorného dua sa realizuje aj vďaka grantom, poskytnutým SOZA a Hudobným fondom.

Viac informácií o podujatí a projekte Hudba u Fullu nájdete na stránke občianskeho združenia Simach Art https://simachart.weebly.com

Vyhľadávanie

Štvrtok 1. jún 2023
0:0:0
Online: