Ružomberský hlas
  • Nedeľa 28. máj 2023
  • 0:0:0
  • Online:

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ (Ján Sokolský, foto rkhlas) - Ružomberčan Tomáš Pastucha vyhral súťaž Kniha Liptova 2021 Titul Najstaršia mestská kniha Ružomberka 1527-1701 od autora Tomáša Pastuchu získala suverénne najviac hlasov v 15. ročníku čitateľskej ankety Kniha Liptova 2021. Doktorand Katolíckej univerzity prijal úspech diela, na ktorom pracoval päť rokov, so skromnosťou jemu vlastnou. Tomáš Pastucha prezradil, že v najbližšom období chce zavŕšiť štúdium histórie, takže ďalšie knihy nie sú na programe dňa. Podkladom pre tvorbu knihy sa mu stali prevažne slovenské, ale čiastočne aj latinské texty, ktoré mal k dispozícii z mikulášskej pobočky štátneho archívu.
Zaujímavosťou podujatia bolo, že po vyhlásení výsledkov sa T. Pastucha v diskusii nevdojak dozvedel, že jeho pedagógom bol kedysi aj Víťazoslav Struhár. Mimochodom, ten v kategórii odborná literatúra získal s titulom Mystérium Liskovskej jaskyne druhé miesto. Ďalšia pikoška - mikulášsky viceprimátor Rudolf Urbanovič v rozhovore s absolútnym víťazom súťaže Tomášom Pastuchom uviedol, že jeho kniha by sa mohla stať inšpiráciou pre zostavenie podobného diela aj pre Liptovský Mikuláš.
Výsledky súťaže vyhlásili 26. apríla priestoroch Liptovskej knižnice Gašpara Fejérpataky Belopotockého v Liptovskom Mikuláši. Do súťaže bolo nominovaných 46 kníh v kategóriách beletria a odborná literatúra..............
------------
(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.9+10/2022, ktorý vyjde 20.5.2022)

Vyhľadávanie

Nedeľa 28. máj 2023
0:0:0
Online: