Ružomberský hlas
  • Pondelok 4. december 2023
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK - (Michal Domenik, foto Oblastná speleologická skupina Ružomberok) - Začiatkom februára zarezonovala v našom regióne informácia o objavenej jaskyni pri výstavbe diaľnice D1 Hubová-Ivachnová. „Zamestnanci zhotoviteľa, Združenia Čebrať, na ňu natrafili pri výkopových prácach na samotnom telese diaľnice a zárezu, v mestskej časti Hrboltová nad ulicou Záskalie,“ povedal exkluzívne pre RH poradca primátora pre infraštruktúru Tomáš Mišovič.
Ako ďalej dodal, jaskyňa sa nachádza pred mostom s označením 204 v kilometri 1.9. „Doteraz odkrytá jaskyňa má dĺžku viac ako 30 metrov a výšku 1,5 metra. Nález zmapujú a zdokumentujú Štátna ochrana prírody a Okresný úrad v Žiline, ktorí následne vydajú aj príslušné rozhodnutia.“
Keďže ide o práce na samotnom telese diaľnice a čiastočne vybudovanom zárubnom múre – ktoré sú v priamej kolízii s nálezom jaskyne, je predpoklad, že po preskúmaní bude časť jaskyne riadene odstránená a vzácne útvary sa prevezú do múzeí.
Podľa Tomáša Mišoviča, ktorý sa výstavbe diaľnice pri Ružomberku z pozície mesta venuje dlhé roky, sa čas, potrebný na preskúmanie, čiastočné odstránenie či zasanovanie tohto priestoru odhaduje na niekoľko mesiacov – počas postupných prác v tomto úseku stavby.
Natíska sa otázka, či nález spôsobí meškanie stavby diaľnice, na ktorú dolný Liptov tak netrpezlivo čaká. Znovu má slovo poradca primátora: „Z doterajších informácií vyplýva, že meškanie dostavby diaľnice do konca roku 2023 objavená jaskyňa nespôsobí. Zhotoviteľ má totiž na dobudovanie tejto časti dostatočnú časovú rezervu.“ ...............
.............
(celý článok si môžete prečítať v Ružomberskom hlase č.3/2022 s termínom vydania 16.2.2022)

Vyhľadávanie

Pondelok 4. december 2023
0:0:0
Online: