Ružomberský hlas
  • Piatok 11. október 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto rkhlas) - Asi pre nikoho nebol rok 2021 príliš jednoduchý a vždy radostný. Striedali sa v ňom obdobia rôznych opatrení s obdobiami ich čiastočného uvoľňovania, a dotýkali sa všetkých oblastí nášho života. Niektoré zasiahli menej, iné viac. Jednou z tých, ktoré to mali naozaj náročné, bola – a stále je – kultúra. Napriek tomu však všetci, ktorí v tejto oblasti pôsobia, vynakladali po celý rok veľa úsilia na to, aby svojim návštevníkom, divákom a priaznivcom ponúkali všetko, čo bolo v daných obdobiach a situáciách možné. Zaujímalo nás, aký teda bol rok 2021 z ich pohľadu a s touto otázkou sme oslovili viacerých predstaviteľov kultúrneho života v Ružomberku.
Zuzana Gažíková, Galéria Ľudovíta Fullu: „Rok 2021 bol, podobne ako ten predchádzajúci, trochu ako na hojdačke; opäť sme si zvykali na online, potom sme sa zase naštartovali v offline a tak dokola balansujeme chvíľu otvorení a chvíľu zatvorení. Najhoršie je, že po dlhoročnom úsilí, kedy si školy konečne začali zvykať, že do galérie môžu prichádzať opakovane, keďže im vieme ušiť vzdelávacie programy na mieru, sa táto skupina návštevníkov takmer vytratila. Na druhej strane, vytrvalo sme sa snažili nerezignovať na našu programovú ponuku pre verejnosť a vždy, keď to bolo len trochu možné, sme sa vrátili k našej pravidelnej programovej štruktúre: pre dospelých Ateliér, Ručne stručne, Kino u Fullu, Hudba u Fullu a pre deti Famíliart, Prázdniny u Fullu a aj tri letné Kreatív kempy, každý úplne iný. Samozrejme, pokračovali sme aj vo výstavnej činnosti, hoci sme museli výstavy kvôli lockdownom predlžovať, aby sme ich nemali len pod zámkou. Autorskými výstavami sme uviedli dve mladé umelkyne: grafičku a textilnú dizajnérku Pavlínu Rypákovú a nádej sklárskeho výtvarníctva, čerstvú absolventku VŠVU Kristínu Ligačovú, s ktorou sme zrealizovali aj niekoľko tvorivých workshopov pre verejnosť. Potom sme predstavili abstraktnú maľbu donedávna nepoznaného a opomínaného Fullovho súčasníka Karola Molnára, ktorý „stážoval“ v parížskom ateliéri Františka Kupku. Čerešničkou na torte je stále aktuálna výstava Trinásta komnata, ktorá je v podstate venovaná Fullovi a jeho galérii, ale zároveň netradičným spôsobom ukazuje, že umenie a kultúra u nás nemá na ružiach ustlané. Uviedli sme ju v rámci Fullových dní. Tie nám, našťastie, aj tento rok vyšli tak, ako sme si ich naplánovali, a v galérii i v centre mesta priniesli opäť atraktívnu skladačku programov pre kultúrnu i širokú verejnosť. Rok končíme netradične - zatvorená galéria ožíva, videoprojekcia v spolupráci s Nano vjs. každý večer až dokonca roka rozžiari ulicu. Tak nech toto umelecké svetlo pozitívne a kreatívne naštartuje budúci rok nielen v galérii.“
Tatiana Babincová, Mestská knižnica Ružomberok: „Bol to pre nás komplikovaný rok, plný neustáleho nastavovania pravidiel. Od fázy úplného zákazu poskytovania služieb začiatkom roku 2021 sme prešli fázou výdajných okienok a pokiaľ si pamätám, až v polovici mája sme začali poskytovať klasické knižničné výpožičné služby v plnom rozsahu. Úspešne sa nám podarilo vytvoriť súbor pravidiel, ktoré nastavujú bezpečné vrátenie knižných titulov prostredníctvom biblioboxu a zároveň ovplyvňujú počty návštevníkov v našich priestoroch tak, aby pobyt v knižnici bol z epidemiologického hľadiska čo najpríjemnejší a bezpečný. Verím, že na kvalite ponúkaného fondu sa tieto komplikácie neprejavili, spokojne môžem povedať, že sme počas roka naše knižné regály doplnili viac ako 1 800 novými titulmi a ďalšie ešte počas decembra pribudnú. Okrem kníh sme v tomto roku sprístupnili našim čitateľom i nové typy výpožičiek – špeciálnych poznávacích kufríkov pre deti a spoločenských hier pre celé rodiny. Obľúbenosť stúpa i v rámci ponuky e-kníh, ktorú sprostredkúvame cez český knižný portál Palmknihy. Doba si vyžiadala iné typy podujatí – začali sme so sériou pravidelných výstav knižných ilustrácií Stopy z palety (časť z nich i virtuálne), celé rodiny sa zapojili do čitateľského lockdownu - zábavníka z vedomostných testov a súťaží. Pre mladých nádejných umelcov sme priniesli letný Literárny workshop, boli sme súčasťou Prečítaného leta a Leta u Hýroša, zoznámili sme sa so Ženami Ružomberka. Po prvýkrát sme veľmi úspešne realizovali naozajstnú Knižnú burzu v priestoroch átria knižnice. Úplne symbolicky - posledným realizovaným podujatím u nás bola séria prednášok s názvom Základy kritického myslenia... A čo teraz? Sme radi, že k našim facebookovým adventným okienkam pribudlo opäť okienko výdajné. Sme tu pre čitateľov každý deň od 9:00 do 17:00, píšte nám, volajte a objednávajte. Budeme sa na vás tešiť aj prostredníctvom nového webu, ktorý bude spustený v januári.“
Michal Kovačic, Liptovské múzeum: „Rok 2021 bol aj pre nás najmä v znamení prispôsobovania sa protipandemickým opatreniam, ktoré vyplývali z kultúrneho covid automatu. Väčšinu našich expozícií sme mohli pre verejnosť otvoriť až počas posledných aprílových dní a tomuto stavu sme museli prispôsobiť aj dramaturgiu našich podujatí pre návštevníkov. Napriek tomu sme však zaznamenali zvýšený záujem najmä o naše vonkajšie expozície - Múzeum liptovskej dediny v Pribyline, archeoskanzen na Liptovskej Mare - Havránku a tiež o najväčší stredoveký hrad v Liptove - Likavu. Väčšina návštevníkov bola zo Slovenska a sme radi, že si k nám začali v podstatne väčšej miere nachádzať cestu rodiny s deťmi, pre ktoré sme pripravili v Pribyline novú atrakciu v podobe relaxačného chodníka, prostredníctvom ktorého mohli spoznávať tatranskú prírodu a mimoriadnemu záujmu sa tešila aj ponuka jazdy na rekonštruovanom úseku Považskej lesnej železnice. V sídelnej budove Liptovského múzea sme na jeseň otvorili ďalšiu vlastnú výstavu pod názvom Umelci prvej polovice 20.storočia, kde predstavujeme až do februára výtvarné diela výtvarníkov pôsobiacich v Liptove pochádzajúce z našich zbierok. Počas leta a jesene sme realizovali tiež veľké množstvo podujatí pre školskú verejnosť a pre dôchodcov a viacerými podujatiami sme sa zapojili, ako jeden zo spoluorganizátorov, tiež do kultúrneho Leta u Hýroša v Parku Š. N. Hýroša. Na budúci rok vo februári pripravujeme veľmi zaujímavú akciu - prezentáciu Likavského pokladu, mincí z konca 16. storočia, ktoré sa pred tromi rokmi našli pod hradom Likava, a ktoré budú po ich katalogizácii, vyčistení a reštaurovaní vystavené v priestoroch sídelnej budovy v Ružomberku.
Marianna Stančoková, Divadelné štúdio RosArt: „Hoci rok 2021 prial všeličomu, kultúra a umenie do tejto množiny rozhodne nepatrili. To však nič nemenilo na tom, že v ďalšom roku poznačenom epidémiou sme dokázali zrealizovať 17 podujatí na domácej scéne, ďalších 8 repríz v rámci Slovenska a 2 reprízy v Českej republike. Okrem toho sme získali za inscenáciu Solitarita dovedna 4 ocenenia. Uviedli sme premiéru a niekoľko repríz inscenácie Znovuzjednotenie Kóreí, ktorá je v našom repertoári dosiaľ ojedinelým počinom, nakoľko sa neizoluje len na divadelný priestor sály, ale využíva aj exteriér a celý priestor budovy, v ktorej RosArt/divadelné štúdio sídli. Okrem umeleckých aktivít sa nám podarilo opäť o čosi vylepšiť naše priestory a vďaka sponzorskej podpore aj revitalizovať svetelnú techniku, ktorá teraz dosahuje parametre profesionálneho divadelného priestoru. A čo je najdôležitejšie? Nič nám nezobralo chuť tvoriť, vzdelávať sa, naďalej na sebe pracovať, hľadať a nachádzať témy, ktoré majú čo povedať nám aj divákovi. Začíname pracovať na monodráme (divadlo jedného herca), v ktorej si chceme posvietiť na dnes často až zneužívaný pojem feminizmus. Protagonistkou bude herečka a speváčka Vanesa Jamrozyová, preto pôjde o kombináciu činoherného, hudobného, pohybového a tanečného divadla. Napriek všetkému sme za rok 2021 vďační, pretože nám veľa dal a veľa nás naučil.“
Katarína Matušková, Univerzitná knižnica Katolíckej univerzity: „Z pohľadu akademickej knižnice ako poskytovateľa knižnično-informačných služieb sme ani my nezaháľali a snažili sa, najmä v dobe uvoľnenia opatrení, poskytovať nielen zákonom stanovené služby, ale svoju ponuku rozšíriť aj o sprievodné podujatia (fotografická výstava Benoy K. Behla: Kresťanstvo v Indii za účasti indického veľvyslanca na Slovensku, výstava Ján Pavol II. a Slovensko za účasti 1. radkyne Veľvyslanectva Poľskej republiky, výstava fotografií Jerzyho Piwowarskieho pod názvom Jasnogórskie spotkania, výstava grafika Jana Meisnera za účasti autora, a posledným multižánrovým podujatím bol UNIUM 2021. Výsledky výtvarnej sekcie môžu používatelia služieb UK KU ešte stále vidieť v našich priestoroch. Popri nich sme boli paralelne aktívni aj v online priestore, najmä čo sa týka skúšobných prístupov k elektronickým informačných zdrojom. Počas leta sme presťahovali čiastkovú knižnicu z Katedry manažmentu PF v Poprade, no teraz je už súčasťou knižničného fondu v Ružomberku. Ponuku knižných titulov sa nám opätovne podarilo rozšíriť aj vďaka Fondu na podporu umenia. Aktuálne pracujeme na zlučovaní a čistení Centrálneho registra publikačnej činnosti, kde sú evidované výstupy našich vedecko-pedagogických zamestnancov a spúšťa sa aj realizácia samostatného projektu kvality na KU, ktorého súčasťou je aj zvýšenie kvality poskytovania služieb UK KU. Nakoľko má UK KU zastúpenie aj v Slovenskej asociácii knižníc, participujeme aj na aktuálnom projekte Hovorme o informačnom vzdelávaní 1 a 2, vypracovali sme projekt veľkej konferencie Knižnice 2022 s podtitulom Priestor pre všetkých a taktiež už tradičný Týždeň slovenských knižníc. Ako vidieť, veľa sa nám podarilo, čo by však nebolo možné bez každého jedného člena kolektívu UK KU, na ktorého som sa mohla spoľahnúť. Preto by som chcela mojim kolegyniam a kolegom zo srdca poďakovať. Za trpezlivosť počas neustále sa meniacich opatrení i za ústretovosť voči používateľom knižnice. Aj napriek ťažkej dobe a rôznym komplikáciám v našich životoch sme to spoločne zvládli. A to nie je samozrejmosť. Práve naopak. Je to dar. To je zároveň odpoveďou aj na položenú otázku.“
Igor Littva, Folklórny súbor Liptov: „Končiaci sa rok 2021 bol znovu veľmi komplikovaný. Prichádzali informácie o úplnej stagnácii, či zániku niektorých folklórnych kolektívov. V uvedenom kontexte môžeme v rámci FS Liptov vysloviť spokojnosť. Pre obyvateľov mesta Ružomberok sme, okrem iného, uskutočnili celkom vydarenú Jánsku noc v Hrabove, predstavenie v rámci Fullových dní a vo výbornej diváckej kulise ukončenie kultúrneho leta v synagóge. Absolvovali sme oba veľké festivaly (Podroháčske folklórne slávnosti a Jánošíkove dni), ktoré sa uskutočnili, aj keď v obmedzených podmienkach, ale tiež vydarené podujatia pre Liptovské múzeum v Pribyline. Podarilo sa nám absolvovať vynikajúci festival v Červenom Kostelci v Českej republike. Môžem povedať, že FS Liptov bol hlavným ťahákom s hodinovým galapredstavením počas sobotného večera, čo sa bežne na tomto festivale nestáva. Dokonca sme sa viackrát objavili aj v relácii RTVS Kapura. Hoci sa to s aktivitami pred pandémiou nedá porovnať, sme veľmi vďační aj za tieto príležitosti. Čo nás však veľmi mrzí, že sa nepodarilo uskutočniť koncert pri príležitosti 75. výročia založenia FS Liptov, ktoré si pripomíname práve v tomto roku. Oslavy boli zatiaľ posunuté na február, no mám obavu, že ich bude nutné posúvať hlbšie do nasledujúceho kalendárneho roka. Pevne verím, že toto obdobie už doznieva a ten budúci rok bude znovu o niečo slobodnejší. Toto prajem ako súboru, tak aj všetkým našim divákom a priaznivcom.“
Ján Pavlík, Kultúrny dom Andreja Hlinku: „Ako pre celú spoločnosť, tak aj pre oblasť kultúry bol rok 2021 náročný, ktorej sa opatrenia dotkli veľmi výrazne. Preto sa nám všetkým, ktorí v nej pracujeme, darilo veľmi ťažko napĺňať naše poslanie – ponúkať obyvateľom mesta domácu či dovozovú kultúru: divadlá, koncerty, výstavy, filmové predstavenia v kine. Aj v tejto neľahkej dobe sme však zorganizovali viaceré divadelné predstavenia, koncerty a v súlade s pandemickými opatreniami sme prevádzkovali aj Kino Kultúra. Vďaka teda patrí všetkým tým, ktorí nás počas tohto obdobia akýmkoľvek spôsobom podporili, najmä divákom, ktorí aj napriek situácii a obavám na kultúru nezanevreli a potešili nás svojou účasťou na našich programoch. Vďaku si tiež zaslúžia všetci pracovníci v kultúre, nielen z našej spoločnosti, ale aj celkovo v meste, ktorí akýmkoľvek spôsobom prispeli k naplneniu kultúrneho života v Ružomberku. Zvlášť tiež moje poďakovanie by som rád vyjadril pracovníkom Mestskej televízie Ružomberok a Ružomberského hlasu, ktorí počas celého tohto náročného obdobia pravidelne informovali obyvateľov mesta o dianí v ňom. Vzhľadom na to, že naša spoločnosť okrem správy vlastného majetku spravuje aj majetok mesta – kultúrne domy v mestských častiach, synagógu, Björnsonov dom, či Dom Unesco vo Vlkolínci, počas roka sme sa zameriavali na prevádzkové opravy, nutnú údržbu týchto budov a v jesennom období na revízie a prípravu na vykurovacie obdobie. Verím, že sa situácia v roku 2022 podstatne zlepší, a že opäť budú môcť všetky kultúrne inštitúcie prinášať svojim divákom a návštevníkom hodnotné zážitky. Keďže sa blíži záver roka, želám čitateľom Ružomberského hlasu čo najpokojnejšie sviatky spoločne s blízkymi, a to najmä v plnom zdraví s nádejou v menej náročný budúci rok.“

Vyhľadávanie

Piatok 11. október 2024
0:0:0
Online: