Ružomberský hlas
  • Nedeľa 25. február 2024
  • 0:0:0
  • Online:

RUŽOMBEROK (Michal Domenik, ilustračné foto Stanislav Surový) - Hneď na úvod napíšem, že som zaočkovaný. Priznávam to hrdo a bez problémov. Hneď, ako to bolo možné, som využil bezplatnú možnosť a v našom (mimochodom špičkovom a profesionálne vybavenom – okrem iného aj skvelými ľuďmi) Vakcinačnom centre Ružomberok som si dobrovoľne, bez nátlaku, dal vpichnúť vakcínu Pfizer. Nie preto, že obidvaja moji rodičia sú lekári. Nie preto, že aj pápež František o očkovaní povedal, že je to „akt lásky“ či jeho „morálna povinnosť“ (aj keď priznávam, pre kresťanov-katolíkov, ku ktorým sa tiež hrdo hlásim – by práve toto mal byť najsilnejší argument).
Zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 som sa dal predovšetkým preto, že to považujem za jedinú možnosť, ako potlačiť pandémiu, ako sa vyhnúť zbytočným (toto slovo podčiarkujem červenou zámerne) stratám na ľudských životoch. A aj preto, že je to zodpovedné nielen voči mne, ale hlavne voči môjmu okoliu, rodine, blízkym, známym, priateľom.
Vypnite sociálne siete
„Vypnite sociálne siete, zapnite mozog a dajte sa zaočkovať,“ týmito slovami vyzýval ukrajinských obyvateľov premiér Volodymyr Zelenskyj na očkovanie proti Covidu. V krajine, ktorá má tragicky nízke percento vakcinácie, na úrovni asi 20%.
Delta variant, ktorý je takmer stopercentne zastúpený u nás aj v Európe, je mimoriadne infekčný. Podľa odborníkov majú ľudia väčšiu šancu, že sa ochorením nakazia, ako naopak. Že sa mu vyhnú. Hrozné, no reálne konštatovanie.
Napriek tomu je na Slovensku obrovské množstvo ľudí, ktorí s pochybnými, až chorými a bludnými „argumentami“ budú obhajovať, prečo nie sú stále zaočkovaní. Napriek tomu, že ako deti pravdepodobne absolvovali aj 10 očkovaní, len aby sa v dospelosti v zdraví dožili dnešných čias.
(A stali sa antivaxermi).
„Vďaka“ nezaočkovaným
Ružomberok je od 1. novembra čiernym okresom s najprísnejšími opatreniami. Jednoznačne sa dá povedať, že hlavne „vďaka“ nezaočkovaným. Kvôli nim totiž nemáme stále spomínaného žolíka v ruke. Zbraň, o ktorej sme viac písali v minulom čísle. Stále nemáme zaočkovaných dostatok ľudí nad 50 rokov (aspoň 65%), aby sme sa v Covid-automate posunuli „o farbu lepšie“.
Hrozivo, priam mrazivo znie konkrétny príklad z Ružomberka. Pacientka v ťažkom stave s covidom ani pri obojstrannom zápale pľúc v nemocnici neverila, že má toto ochorenie. Desivé svedectvo...
Pandémia. Z minulosti
„Po vypuknutí pandémie a následných reštrikčných opatrení sa verejnosť začala búriť. Okamžite našlo ľudstvo vinníka v celosvetových korporáciách a zdravotníkoch, ktorí sa o chorých starali. Vypukli masové nepokoje, demonštrácie a násilnosti. Ľudia doslova pľuli na lekárov a považovali pandémiu za spiknutie celosvetových mocností s cieľom zdecimovať populáciu na Zemi.“
Áno, viem, že to vyzerá ako opis nového koronavírusu, ktorý sa celosvetovo rozšíril v roku 2020, pričom vznikol koncom roka 2019 v Číne.
Nie, nie je to tak. Citoval som dobovú tlač o pandémii cholery, ktorá vo veľkom ochromila svet pred približne 200 rokmi. Podobnosť čisto náhodná, poviete si možno. Znovu – nie. To len ľudstvo sa nepoučilo, a napriek gigantickému časovému odstupu opakuje tie isté chyby.
Nič nové, ale zároveň tragicky smutné…
Smutné prvenstvo
Šokujúco pôsobia fakty, ktoré hovoria veľa o našom národe. Sme jedinou krajinou Európskej únie, kde politici doslova a otvorene vyzývajú verejnosť na neočkovanie. Je to hrozné a desivé, ale u nás možné a dokonca beztrestné.
Je pre mňa určitým znakom zaostalosti značnej časti národa, že stovky, tisíce, desaťtisíce či dokonca státisíce ľudí sú schopné uveriť chorým informáciám o tom, že vakcína proti kovidu ich zabije, že obsahuje smrtiace látky, že je to cielený liek na vyhubenie očkovaných (nehnevajte sa, ale čítať podobné nezmysly musí byť každému súdnemu človeku vyslovene nepríjemné, až odporné).
Svedčí to len o tom, že tí, ktorí rozširujú či veria podobným výplodom chorých mozgov, nemajú ani základnú šajnu o tom, čo vakcína proti Covid-19 vlastne obsahuje.
Je zaujímavé, že nikde som nezachytil sťažnosti na akékoľvek vedľajšie účinky očkovania detí proti tuberkulóze či tetanu (aj iným ochoreniam, deti zodpovedných rodičov absolvujú v priemere aj spomínaných 10 očkovaní v útlom veku), hoci ide o pomerne agresívne vakcíny, neporovnateľné s tými proti kovidu.
Naproti tomu, očkovanie proti novému koronavírusu obsahuje len a výhradne protilátky, ktoré sa navyše po určitom čase prirodzenou cestou dostanú z tela človeka, a nezostane po ňom ani stopa.
Ak je predchádzajúca veta pre vás novinkou, je mi to úprimne ľúto…
Sekery a tyče
Mrazivým svedectvom o našej dobe a spoločnosti je konkrétny (dokonca opakovaný) zážitok mobilného vakcinačného centra – podotýkam, z nášho, Žilinského kraja. Nedávno, pri ohlásenom pokuse ponúknuť verejnosti v istých dedinách možnosť dať sa zaočkovať, čakalo na zdravotníkov a členov vakcinačného autobusu nemilé prekvapenie.
Pri príchode na miesto v danej obci ich čakali príslušníci istej dobre známej extrémistickej (vlastne, na rovinu povedané, fašistickej) politickej strany s bakuľami, sekerami, železnými tyčami a vyhrážkami, že ak začnú ľudí očkovať, rozbijú autobus…
Nikto – ani ten, kto naozaj chcel – sa nemohol dať zaočkovať, autobus z obavy o zdravie a bezpečnosť musel miesto okamžite opustiť. O následkoch ani nemá význam písať, domyslite si...
Choré, zvrátené, nenormálne a znovu – beztrestné!
Profesor
Ďalším zvráteným svedectvom o realite Slovenska je profesor Vladimír Krčméry. Človek, ku ktorého názorom, postojom a skúsenostiam vzhliadajú ako k jedinej nádeji ľudia po celom svete, dokonca aj z rozvojových a zaostalých krajín, kde sám a dlho pôsobil.
Na tohto odborníka a významného človeka sa zniesla nielen vlna kritiky a urážok, ale aj vyhrážok smrťou, čo je v mojich očiach bezprecedentná bezočivosť a trestuhodný čin. Žiaľ, len a znovu to dokazuje a svedčí o mizernej úrovni našej spoločnosti, a podčiarkuje to hanebný fakt, že na Slovensku je naozaj všetko možné…
Nezmysly
Paradoxom doby je, že na správne a trefné opatrenia, na (stále aj tak v porovnaní s vyspelou Európou až nepochopiteľne mierne) výhody pre zaočkovaných, reštrikcie a obmedzenia najviac poukazujú tí, ktorí nám to všetko najviac kazia a ktorí sú tak spoluzodpovední za počty infikovaných aj mŕtvych na Covid-19.
Nezaočkovaní.
Bránia sa vakcinácii, hoci ani poriadne nevedia, prečo. Ich – údajne silné, v skutočnosti vymyslené – „argumenty“ nemajú s hodnovernými faktami a overenými informáciami nič spoločné. Budú čítať a veriť nezmyslom, ktoré pochádzajú z pochybných zdrojov a médií, od ľudí, ktorých jedinou motiváciou je zviditeľniť sa aj za cenu toho, že ponúkajú verejnosti bezduché klamstvá.
A znovu – beztrestne, cielene.
Napriek tomu.
Ak sa môžete dať zaočkovať, ale doposiaľ ste tak neurobili – nehnevám sa na vás.
Priznávam, hneval by som sa. Je mi jasné, že za zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu, nárast počtu infikovaných, zbytočne mŕtvych, plné nemocnice, môžu hlavne nezaočkovaní.
Žiadny hnev či negatívnu emóciu však nemám, necítim.
Otázka inteligencie
Vysvetlenie je totiž veľmi jednoduché.
Renomovaný a na celom svete uznávaný nemecký virológ Christian Drosten povedal veľmi trefnú myšlienku, s ktorou sa plne stotožňujem. Vystihuje vlastne celú podstatu problému, s ktorým sa na Slovensku boríme, a ktorý nám minimálne pred vyspelejšou časťou Európy (ale hlavne nám tu, doma) robí najväčšie starosti.
Povedal, že dať sa zaočkovať – je otázkou inteligencie.
Čiže, ak ešte nie ste zaočkovaný – a môžete byť – nemáte správne, relevantné, hodnoverné informácie o tomto jedinom „lieku“ na ochorenie Covid-19.
Uverili ste konšpiráciám a pochybným blbostiam, ktoré sa ako zhubný mor (či cholera) šíria naprieč celým Slovenskom, naprieč celou spoločnosťou, na všetkých jej úrovniach a platformách.

Vyhľadávanie

Nedeľa 25. február 2024
0:0:0
Online: