Ružomberský hlas
  • Štvrtok 1. jún 2023
  • 0:0:0
  • Online:

Snímka renomovaného ružomberského fotografa Ľubomíra Schmidu hovorí sama za seba. Neuveriteľný smrad, kúdoly agresívneho dymu, ustráchaní, vystrašení už aj tak ťažko skúšaní obyvatelia sídliska Roveň a aj Baničné v Ružomberku, ale aj ostatných častí mesta. Taká bola realita dnešného dopoludnia v okolí tehelne spoločnosti Wienerberger na Bystrickej ceste v Ružomberku. Tesne pred poludním sa začali z komína tehelne valiť obrovské kúdoly dymu, ktoré okamžite zamorili územie Rovne, časti Baničného a takmer celú Bystrickú cestu. Ľudia z Rovne len nechápavo krútili hlavami, ukazovali jeden druhému na šokujúci dym z tehelne a niektorí dokonca v strachu o svoje zdravie hromadne pozatvárali všetky okná.
Na aktuálnu situáciu ohľadne tejto nepríjemnej udalosti sa riaditeľa tehelní spýtal aj ružomberský primátor Michal Slašťan, v snahe čo najskôr vyriešiť túto katastrofálnu situáciu. Pomohlo. Niekoľko minút poobede dym z tehelne náhle ustal...
Čo sa vlastne stalo? Podľa redakčných informácií spaľuje tehelňa (zrejme nelegálne) odpadové kaly, ktoré vytvárajú hustý agresívny dym, zamorujú a znečisťujú ovzdušie a produkujú neznesiteľný smrad. Dnes (utorok, 1. mája 2007) dokonca vraj vybuchol v tehelni kotol, ktorý zabezpečuje spaľovanie odpadových kalov. Údajne túto informáciu potvrdil aj riaditeľ spoločnosti. Tehelňa na Bystrickej ceste síce dostala od inšpekcie životného prostredia isté nápravné nariadenia, no tie sa viažu na horizont jedného roka a viac, čo možno považovať za výsmech občanom Ružomberka. Z viacerých strán sa čoraz častejšie ozývajú hlasy na okamžité napravenie stavu, pripravujú sa tiež petície a ostré štrajky pred kompetentnými. Viac budeme informovať v novinách.
(red)

Vyhľadávanie

Štvrtok 1. jún 2023
0:0:0
Online: